Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Droga donikąd - problematyka - strona 2

uszczknięcia czegoś dla siebie, z czego skwapliwie korzysta Bożek, przyjmując kolejne łapówki. Inni, kierując się różnymi pobudkami (prywatna zemsta, ślepe posłuszeństwo czy lęk o najbliższych), decydują się donosić. Są wśród nich m.in. „kiepski konfident” Rymaszewski i Franciszek spod Lasu tłumaczący Pawłowi, że straszna teraz siła ludziom dana. Takiej siły wprzódy nikt a nikt nie miał. A dziś każdy. A tą silą i jest, że każdy jeden, kto tylko zechce, może (…) jednym słowem zgubić (…) Powiesz: zapisali i koniec. Ani sądu, ani niczego. Są i tacy, którzy stają się rzecznikami, gorącymi zwolennikami nowego systemu. Karol obejmuje katedrę zasad leninizmu i stalinizmu, a Raczenkowa po ukończeniu szkoły dla agitatorów doskonale wie, jak obchodzić się z tłumem, by zapobiec „incydentom”. W służbie propagandy pozostaje także reżyser lokalnego teatru, dokonujący przeróbek popularnych utworów, by służyły nowemu systemowi. Postacią tragiczną zdaje się w tym towarzystwie „były obszarnik” Rukowski, który wywiązuje się z obowiązku dostarczenia tyle zboża w ramach przymusowych dostaw dla państwa, ile w ogóle wyprodukować nigdy nie byłby w stanie. Oddaje całe swoje zbiory, a to czego brakuje, dokupuje

Zobacz również

Losowe zadania

 • Względna prędkość cząstek

  Oblicz względną prędkość dwóch cząstek w przypadku, gdy cząstki te poruszają się po liniach ustawionych do siebie pod kątem prostym oraz kiedy poruszają się do siebie po tej samej linii, ale z przeciwnych kierunków, jeżeli prędkość pierwszej cząski wynosi 0,25c a drugiej 0,75c.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Autentyczność a wiarygodność źródła historycznego

  Czym różni się autentyczność źródła historycznego od jego wiarygodności?

  0 Odpowiedz Więcej
 • Zapisz równanie reakcji w oparciu o opis metody

  Jedną z metod otrzymywania wodorotlenku sodu jest reakcja węglanu sodu z wodorotlenkiem wapnia. Zapisz w formie cząsteczkowej równanie reakcji otrzymywania wodorotlenku sodu opisaną metodą, a następnie wyjaśnij w jaki sposób możliwe jest rozdzielenie produktów reakcji.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Budowa korzenia

  W budowie korzenia można wyróżnić 4 strefy: wzrostu, wierzchołkową, włośnikową i korzeni bocznych. Jaki element budowy wewnętrznej korzenia odpowiada za powstawanie korzeni bocznych?

  0 Odpowiedz Więcej
 • Oczy złożone owadów

  Owady posiadają oczy o złożonej budowie. Każde składa się z licznych omatidiów, które samodzielnie odbierają bodźce wzrokowe, a układ nerwowy przetwarza uzyskane informacje na tzw. obraz mozaikowy. W zależności od pory aktywności (dziennej lub nocnej) owady posiadają oczy zbudowane z nawet kilkudziesięciu tysięcy omatid...

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28