Droga donikąd - streszczenie

Część I - KAROL

Marta czeka na powrót męża z pracy. Paweł i jego przyjaciel Karol pracują przy wyrębie drzewa. Któregoś dnia w lesie pojawia się NKWD. Leśniczy odwraca uwagę funkcjonariuszy od obu mężczyzn. Wieczorem Paweł spotyka się potajemnie z Weroniką, kobietą, którą poznał na dworcu kolejowym 5 sierpnia - w dniu uroczystości na cześć włączenia kraju do ZSRR.

W połowie września w szkole organizowany jest wiec przedwyborczy. Spotkanie kończą głośne wiwaty na cześć Związku Radzieckiego i Stalina.

W czasie zakrapianego spotkania u Franciszka z Lasu mężczyźni prowadzą rozmowę na temat zmian w zachowaniu ludzi zastraszanych przez władze. Tymczasem Ola Rymaszewska, sąsiadka, ostrzega Martę przed Franciszkiem, który ponoć jest konfidentem.

Aby uniknąć wypełniania szczegółowych ankiet osobowych, Paweł i Karol porzucają pracę drwali i zatrudniają się przy melioracji łąk. Wkrótce Karol opuszcza towarzysza i zatrudnia się w miejskiej szkole. Wizytę tam składa Paweł. Dyrektorka opowiada mu o walce z komisariatem oświaty o możliwość posługiwania się w szkole językiem polskim.

Na ulicy Paweł spotyka dawnego znajomego, Leona, który zabiera go do pralni. Tam poznaje Tadeusza Zakrzewskiego i Wulfke. Ludzie ci nie wzbudzają jego sympatii. Zdają się sztuczni i pretensjonalni. Tego dnia nie udaje mu się spotkać z Karolem, ponieważ porzucił pracę, znalazłszy zatrudnienie na uniwersytecie robotniczym.

Antoni Rymaszewski zostaje wezwany na przesłuchanie przez NKGB pod fałszywym zarzutem ukrywania w lesie ulotek i broni. W trosce o życie swoje i najbliższych zgadza się podjąć współpracę. Po powrocie do domu upija się w towarzystwie Bożka, któremu wyznaje prawdę o romansie Pawła i Weroniki.

Pawła i Martę niepokoją kolejne aresztowania. Mężczyzna nadal spotyka się z kochanką, o czym żona wie. Zdaje się obojętna na zdradę małżeńską, co z kolei drażni Weronikę. Nieświadomy niczego mąż Weroniki odradza jej kontakty z Pawłem i jego żoną, ponieważ pozostają oni pod obserwacją NKGB.

W poszukiwaniu zajęcia jesienią Paweł jedzie do miasta. Zabiera ze sobą zabytkową szablę, którą ma zamiar sprzedać, by zapewnić sobie nieco gotówki. W muzeum nie udaje mu się zrealizować zamierzenia. Spotyka się z dawnym adwokatem Konradem, który aktualnie wykłada fizykę na kursach wieczorowych. Mężczyzna ten nieprzychylnie wyraża się o nowym porządku, jednak przyjmuje go jako obowiązujący. Uważa, że podporządkowanie się władzy jest rozsądniejszym wyjściem niż stawianie oporu. Wyraźnie boi się, gdy Paweł oświadcza, ze ma przy sobie szablę w sytuacji, gdy należało zdać całą broń. Obiecuje rozejrzeć się za jakąś pracą dla Pawła.

Paweł odwiedza kolejnych znajomych, których prosi o przechowanie szabli. Za każdym razem spotyka się z odmową. W jednej z bram próbuje zapalić papierosa. Zostaje zaatakowany przez psa, wzięty za złodzieja. Ucieka do mieszkania Leona. Ten obiecuje przechować broń, pożycza koledze pieniądze. Wspólnie wybierają się do kawiarni, gdzie Paweł spotyka reżysera, który organizuje lokalną scenę teatralną. Proponuje Pawłowi pracę. Ten odmawia ze względu na polityczny charakter przedsięwzięcia.

Zimą aresztowany zostaje Konrad. Zajcew przedstawia mu zarzuty. Konrad tłumaczy, iż swoje zagraniczne kontakty wykorzystuje do budowania pozytywnego wizerunku Związku Radzieckiego. Zostaje pobity.

Pawłowi udaje się sprzedać szablę. Uczestniczy w próbie lokalnego teatru, z którym decyduje się podjąć współpracę. W drodze powrotnej spotyka duchownego prawosławnego – Serafima. Tematem rozmowy jest sytuacja kościoła oraz kwestia sowietyzacji narodu rosyjskiego. W domu opowiada żonie o przyjętym zleceniu,

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
Czyli,powiedzenie Polak Węgier dwa bratanki,nie jak się nie odnoszą względem pochodzen...
• 2022-06-16 19:03:58
ekstra
• 2022-06-18 17:12:40
ok
• 2022-06-08 15:52:28
dzięks
• 2022-06-06 19:26:13
Ale proste
• 2022-06-06 14:23:48