Caravaggio - biografia i dzieła - strona 4

„Powołanie św. Mateusza” (1599), wydobywające z cienia nie tylko twarze protagonistów sceny, lecz również znajdujące się powyżej okno z ramą w kształcie krzyża, dzięki któremu bez problemów odczytujemy sakralny charakter wydarzenia.

Dzieła Caravaggia wprowadziły również do sztuki nową jakość w postaci symbolizmu – w większości malunków odnajdujemy odwołania to rozmaitych toposów i znaków, które wzbogacają ich wymowę, otwierają nowe kierunki interpretacyjne dla znanych powszechnie historii (jak w przypadku wątków mitologicznych), jak i podejmują próbę ich reinterpretacji (jak w przypadku malunków o tematyce religijnej).

Caravaggio, Wieczerza w Emaus (1601)
Wieczerza w Emaus (1601)


Passę stałych, choć często trudnych do sfinalizowania zamówień ze strony licznych rzymskich kościołów przerwało oskarżenie Caravaggia o zabójstwo dokonane w trakcie ulicznej bójki, w wyniku którego artysta musiał salwować się ucieczką do Neapolu w 1606 roku. I tu dzięki protekcji wpływowych znajomych mógł liczyć za zamówienia ze strony Kościoła, kontynuował więc cykl dzieł o tematyce religijnej (tu powstały m.in. „Madonna Różańcowa” oraz głośny „Dawid z głową Goliata”). Po kilku miesiącach został rycerzem zakonu joannitów na Malcie, jednakże i tu szybko ściągnął

Polecamy również:

  • Caravaggio Ofiarowanie Izaaka - opis, interpretacja, analiza

    Cała scena została przedstawiona w dużym zbliżeniu. Odbiorca dokładnie może przyjrzeć się szczegółom wyglądu Abrahama i mimice jego twarzy. Pomimo wyrazistej ekspresji, trudno jednoznacznie odczytać, co wyraża oblicze patriarchy. Kluczowy szczegół anatomiczny, a więc oczy, znajduje się tutaj w cieniu... Więcej »

  • Caravaggio Narcyz - opis, interpretacja i analiza obrazu

    „Narcyz” włoskiego, barokowego artysty Caravaggia przedstawia scenę mitologiczną. Na obrazie widać młodzieńca, który wpatruje się w swoje odbicie w wodzie. Uwaga malarza skupia się tylko i wyłącznie na tej postaci, w tle nie widać żadnego pejzażu. W dziele Caravaggia przeważają ciemne barwy.... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04
doobry artykuł
Jan Marcalik • 2021-10-15 16:22:46
XD
Xd • 2021-10-15 13:34:06
Es
Olek • 2021-10-15 13:30:44