Caravaggio - biografia i dzieła - strona 3

łatwy do przyjęcia przez współczesnych sposób, który nastręczał licznych problemów z finalizacją zleceń. Przyświecał mu przede wszystkim znany z wcześniejszych dzieł skrupulatny realizm, dzięki któremu postaci świętych i aniołów zachowywały rysy oryginalnych modeli, na których Caravaggio obierał sobie częstokroć prostytutki, młodych chłopców, czy wieśniaków. Najwięcej kontrowersji wzbudził obraz „Święty Mateusz i anioł” (1602), w którym postać jednego z Ewangelistów ukazano w ciele zaniedbanego wieśniaka, zaś nad jego głową unosi się frywolny skrzydlaty chłopiec zatrzymany w dwuznacznej, niepozbawionej erotyzmu pozie, która przypomina atmosferę wczesnych portretów Caravaggia. Jednocześnie cykl dzieł o tematyce biblijnej przyniósł rozwój niepowtarzalnej techniki posługiwania się światłocieniem, która w historii sztuki funkcjonuje pod nazwiskiem artysty (caravaggionizm): najważniejsze postaci i elementy kompozycji znajdują się w silnej strudze światła, która pozwala na dokładne odwzorowanie mimiki i emocji, reszta planu pozostaje zaś najczęściej w cieniu, którego kontrastowość wzmaga dodatkowo dynamikę sceny. Jednym z najdoskonalszych przykładów użycia tejże techniki jest dzieło

Polecamy również:

  • Caravaggio Ofiarowanie Izaaka - opis, interpretacja, analiza

    Cała scena została przedstawiona w dużym zbliżeniu. Odbiorca dokładnie może przyjrzeć się szczegółom wyglądu Abrahama i mimice jego twarzy. Pomimo wyrazistej ekspresji, trudno jednoznacznie odczytać, co wyraża oblicze patriarchy. Kluczowy szczegół anatomiczny, a więc oczy, znajduje się tutaj w cieniu... Więcej »

  • Caravaggio Narcyz - opis, interpretacja i analiza obrazu

    „Narcyz” włoskiego, barokowego artysty Caravaggia przedstawia scenę mitologiczną. Na obrazie widać młodzieńca, który wpatruje się w swoje odbicie w wodzie. Uwaga malarza skupia się tylko i wyłącznie na tej postaci, w tle nie widać żadnego pejzażu. W dziele Caravaggia przeważają ciemne barwy.... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04
doobry artykuł
Jan Marcalik • 2021-10-15 16:22:46
XD
Xd • 2021-10-15 13:34:06
Es
Olek • 2021-10-15 13:30:44