Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Fiodor Dostojewski, Bracia Karamazow – streszczenie - strona 2

Fiodora – Alosza zostaje natomiast świadkiem poniżenia Katarzyny Iwanownej przez Gruszeńkę.

 

Szarpanina

Niniejszy rozdział przedstawia poboczny wątek powieści, który zostaje rozwinięty w dalszej części. Alosza obserwuje grupę młodych chłopców, którzy obrzucają kamieniami jednego ze swoich rówieśników. Mężczyzna próbuje wybawić go z opresji, jednak zostanie ugryziony przez chłopaka. Okazuje się także, że ma on na imię Iliusz, a jego ojciec został pobity przez Dymitra. Alosza odwiedza ojca Iliusza proponując mu finansową rekompensatę, jednak mężczyzna odrzuca jego pomoc.

 

Pro i Contra

Iwan Karamazow spotyka się ze swoim bratem Aloszą w kawiarni. Rozmawiają na temat nihilistycznej ideologii aktualnie panującej w Rosji. Iwan deklaruje, że odrzuca koncepcję stworzenia świata przez Boga, ponieważ wokół jest zbyt dużo cierpienia by mógł być za to odpowiedzialny ktoś tak miłosierny. Iwan opowiada Aloszy historię spotkania inkwizytora z Jezusem, który został przez niego okrążony o podarowanie ludzkości wolnej woli – ona natomiast nie umie sobie z nią poradzić siejąc zło. Dowiadujemy się także o potajemnej rozmowie Iwana ze Smerdiakowem, który sugeruje mu wyjazd do Czarmaszni.

 

Zobacz również

  • Fiodor Dostojewski, Bracia Karamazow - opracowanie

    Bracia Karamazow to ostatnia powieść napisana przez Fiodora Dostojewskiego. Książka powstawała przed dwa lata (między 1878 a 1880 rokiem). Pierwsze książkowe wydanie ukazało się pod koniec roku 1880, a wcześniej poszczególne części powieści publikowano na łamach czasopisma „Russkij Wiestnik”.

    Więcej
  • Fiodor Dostojewski, Bracia Karamazow - bohaterowie

    Ojciec tytułowych braci Karamazow, starszy człowiek, żonaty dwukrotnie. Ma trzech synów, jednak w plotkach jego służący Paweł Smerdiakow również jest jego nieślubnym dzieckiem. Mężczyzna niezbyt interesuje się losem swoich potomków, więc każdy z braci dorastał osobno nie mając kontaktu z ojcem.

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28