Bolesław Leśmian, Klechdy sezamowe, Ali-Baba i czterdziestu zbójników - opracowanie - strona 5

Zabrał go do domu, przekazał wiadomość Aminie. Aby ani jej, ani jego nie posądzono o zabójstwo Kassima, Morgana – niewolnica, wpadła na pomysł, że pójdzie do apteki po leki dla konającego pana. Po miasteczku rozniosła się plotka o złym stanie zdrowia męża Aminy, a ona wieczorem ogłosiła, że zmarł. Aby nie wyszło na jaw, że zwłoki są rozczłonkowane Amina wpadła na kolejny pomysł. Poszła do szewca, zachowała się tak, aby nie zobaczył jej twarzy, ani drogi do domu. Dała mu pieniądze i ten zszył ciało (nie wiedząc czyje i w którym domu). Amina była tak wdzięczna Ali-Babie i jego żonie, że oddała im pałac.

Kiedy zbójcy zobaczyli brak ciała w Sezamie, postanowili odnaleźć tego, który wie o ich skarbcu.  Poszli do miasteczka. Alof trafił do szewca, który przypadkiem napomknął, ze niedawno zszywał ciało jakiegoś biednego człowieka podzielonego na cztery części. Nie wiedział jednak, kto to był i gdzie mieszkał, dlatego zbójnik postanowił zaoferował mu pieniądze i odtworzyć drogę dziewczyny. Udało się to, oznaczył dom kredą.  Dziwny znak zauważyła Morgana i postanowiła w ten sam sposób oznaczyć inne domy. Kiedy zbójcy dotarli nocą do miasteczka zauważyli, że na wszystkich domach są te znaki

Polecamy również:

 • Bolesław Leśmian, Ballada bezludna – analiza i interpretacja

  Utwór pochodzi z tomu Leśmiana Łąka wydanego w1920 roku. Wiersz składa się z trzech strof, które przeplatane są refrenem. Więcej »

 • Dwoje ludzieńków – interpretacja i analiza

  „Dwoje ludzieńków” to rozbudowany utwór liryczny Bolesława Leśmiana utrzymany w konwencji sentymentalnej ballady. Wiersz wpisuje się w problematykę miłosną, która została tu potraktowana z charakterystycznym dla poety wdziękiem i stylem. Uczucie dwojga kochanków ulega... Więcej »

 • Pan Błyszczyński – interpretacja i analiza

  „Pan Błyszczyński” to jeden z najbardziej efektownych liryków Bolesława Leśmiana, w którym poeta zdradza tajniki swojego pisarskiego warsztatu. Prezentowane tu bogactwo wyobraźni jest bowiem przede wszystkim wypowiedzią autotematyczną. Więcej »

 • Topielec – interpretacja i analiza

  „Topielec” jest wierszem pochodzącym z tomu „Łąka”, czyli zbioru Leśmiana, w jakim poeta skupia się na głębokich związkach człowieka z otaczającą go naturą. Utwór ten przynosi wizję skrajnego zespolenia istoty ludzkiej z przyrodą, które staje się na tyle niebezpieczne, że... Więcej »

 • W malinowym chruśniaku – interpretacja i analiza

  „W malinowym chruśniaku” to jeden z erotyków Leśmiana stanowiący ogniwo cyklu pod tym samym tytułem, umieszczony w tomie „Łąka”. Wiersz jest przykładem niezwykłego talentu poety, który za pomocą słowa potrafi przedstawić najbardziej intymne emocje w sposób piękny, a... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
Pewien błąd się wkradł. "W 1912 r. Byron wygłosił w Izbie Lordów przemówienie" sta...
Ruda • 2021-12-05 16:35:07
Łatwo
bynio • 2021-12-05 15:42:03
T
Jack • 2021-12-05 13:16:14
ok
Shrek • 2021-12-04 18:50:37
Tak
skal • 2021-12-04 16:21:06