Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Podróże Guliwera - bohaterowie

Ostatnio komentowane
xDDDDDDDDDDDD
xDDDDDDDDDDDDD • 2019-10-19 07:58:53
wew
wewe • 2019-10-17 19:56:19
No elo
Elo • 2019-10-16 18:14:00
nie fajne
wertyuiop[] • 2019-10-16 16:41:14
Podobno pan Erwin oprócz żony miał wiele związków nieformalnych z innymi kobietami. R...
Marcin • 2019-10-16 12:12:31
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Guliwer

Główny bohater, który jest również narratorem, jawi nam się jako wielki marzyciel, który poświęci wszystko, aby zaznać dreszczyku emocji. Długowłosy, spokojny lekarz okrętowy. Jego dusza pragnęła przygód, natomiast aparycja mówiła, co innego – spokojny i uległy człowiek. Dziecięce marzenia są tak silne, a upór w dążeniu do celu sprawiają, że trafia na statek i odwiedza nieznane nikomu innemu lądy. Mamy tutaj doskonały przykład bohatera elastycznego, który potrafi dopasować się do każdych, nawet ekstremalnych warunków, potrafi zjednać sobie tak małych, jak i dużych. Jest z natury badaczem – podczas podróży zbiera dowody swoich odkryć. Natura wędrowca nie przeszkadza mu w byciu dobrym mężem i ojcem – gdy po drugiej wyprawie żona prosi, aby już nie wyjeżdżał, godzi się na to i pozostaje na stałe w Londynie.


Balnibarbowie

Mieszkańcy państwa podległego królowi latającej wyspy – Laputy. Guliwer zwiedza stolicę Balnibarbów (Lagado), zwracając uwagę na walące się budynki i ogólny chaos panujący na ulicach miasta. Przyczyną ruiny państwa są coraz to nowsze wynalazki i udoskonalenia wprowadzane przez naukowców. Guliwer zwiedza ich siedzibę (Akademia Systematyków) i przekonuje się

Polecamy również:

  • Podróże Guliwera - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

    Geneza dzieła - czas powstawania powieści nie jest znany dokładnie. Przypuszcza się, że główny zarys dzieła powstał ok. 1720 roku, a całość została ukończona pięć lat później. Pierwsza edycja „Podróży Guliwera” ukazała się anonimowo w październiku 1726 roku. Nakład zszedł... Więcej »

  • Podróże Guliwera - interpretacja

    „Podróże Guliwera” to utwór będący połączeniem powieści podróżniczej, powieści fantastycznej i satyry. Swift stworzył powieść nawiązującą tematyką do bardzo popularnych w czasach oświecenia opowieści o zamorskich podróżach („Podróże Guliwera” ukazały się 7... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 5 =