Podróże Guliwera - interpretacja

„Podróże Guliwera” to utwór będący połączeniem powieści podróżniczej, powieści fantastycznej i satyry. Swift stworzył powieść nawiązującą tematyką do bardzo popularnych w czasach oświecenia opowieści o zamorskich podróżach („Podróże Guliwera” ukazały się 7 lat po wydaniu „Przypadków Robinsona Crusoe” Daniela Defoe). W przeciwieństwie do tych utworów, perypetie Guliwera rozgrywają się w rzeczywistości na poły fantastycznej, na poły baśniowej (prawdopodobnymi wydają się jedynie opisy pobytu bohatera w ojczyźnie). Opisy fantastycznych krain zaskakują egzotyką dziwacznych społeczeństw (Lapucjan, mieszkańców Liliputu), a przygody bohatera śmieszą i przykuwają uwagę czytelnika.

Pod płaszczem fantastyki kryje się jednak głębszy przekaz. Swift nadaje opisywanym społecznościom i państwom cechy europejskiej cywilizacji. Działania poznanych przez Guliwera władców przypominają poczynania osiemnastowiecznych monarchów. Otaczanie się pochlebcami, podbijanie słabszych społeczności, podporządkowywanie poddanych irracjonalnym dekretom, krwawe walki pomiędzy krajowymi stronnictwami – to tylko nieliczne z cech wspólnych królom opisywanym w „Podróżach…”. Krytyka władzy, rządu i sądownictwa europejskiego

Polecamy również:

  • Podróże Guliwera - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

    Geneza dzieła - czas powstawania powieści nie jest znany dokładnie. Przypuszcza się, że główny zarys dzieła powstał ok. 1720 roku, a całość została ukończona pięć lat później. Pierwsza edycja „Podróży Guliwera” ukazała się anonimowo w październiku 1726 roku. Nakład zszedł... Więcej »

  • Podróże Guliwera - bohaterowie

    Guliwer - główny bohater, który jest również narratorem, jawi nam się jako wielki marzyciel, który poświęci wszystko, aby zaznać dreszczyku emocji. Długowłosy, spokojny lekarz okrętowy. Jego dusza pragnęła przygód, natomiast aparycja mówiła, co innego – spokojny i... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
spoko
robert • 2021-03-07 15:01:50
eeee ok
roblox:D • 2021-03-07 13:38:39
Polecam ????????
Ziumka • 2021-03-07 13:02:12
ez
gt • 2021-03-07 09:21:21