Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki - bohaterowie

Ostatnio komentowane
rww
rr • 2019-12-14 11:15:29
lubie kupcie
kupcia • 2019-12-13 10:31:41
3
21 • 2019-12-12 19:49:22
Jest błąd w treści na samym początku drugiej informacji na temat planet wewnętrznych,...
Xxd • 2019-12-12 18:54:28
Skomentuj tekst
Adam • 2019-12-12 15:03:55
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Mikołaj Doświadczyński

Główny bohater powieści Krasickiego. Postać uosabiająca (w młodości) większość szlacheckich przywar, głównie rozrzutność, skłonność do hazardu i bójek. Opis wczesnej młodości Mikołaja – jego pobieżnej edukacji i młodzieńczych „wybryków” ma charakter satyryczny. Autor z ironią kreśli trafny portret młodego Sarmaty dorastającego w świecie zdominowanym przez rodzinne układy, koneksje towarzyskie i coraz bardziej widoczną modę na francuszczyznę. Doświadczyński, osierocony przez ojca, dziedziczy znaczny majątek, który szybko trwoni podczas hulanek w stolicy. Podobna sytuacja powtarza się w Paryżu (do którego bohater ucieka przed dłużnikami). Pobyt na wyspie Nipu uświadamia młodemu bohaterowi wszystkie dotychczas popełnione błędy.

Doświadczyński (znaczące nazwisko!) doznaje swoistego przebudzenia świadomości. Uczy się życia „na nowo” obserwując doskonale zorganizowanych Nipuan i słuchając nauk mędrca Xaoo. Po wielu perypetiach bohater powraca do Europy gotów wprowadzić poznane nauki w życie. Niestety, społeczeństwo jest oporne na nową wiedzę, a jej głosiciel uznany zostaje za „szalonego”. Doświadczyńskiemu pozostaje więc praktykowanie nauk Xaoo w samotności.

Julia

Polecamy również:

  • Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki - opracowanie

    Pisanie powieści Krasicki ukończył 26 lutego 1775 roku. Drukiem po raz pierwszy ukazała się w roku następnym. Z badań nad twórczością Krasickiego wynika, iż pierwsza wersja powieści nosiła tytuł „Historia Doświadczyńskiego” i powstała około roku 1770 lub 1772.Tematyka powieści jest ściśle... Więcej »

  • Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki - interpretacja

    „Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki” to dzieło uważane za pierwszą polską powieść. Krasicki oparł swój utwór na wzorcach – niezwykle popularnych w czasach oświecenia – powiastek dydaktycznych. „Przypadki” zawierają także elementy powieści filozoficznych i satyry.... Więcej »

  • Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki - pierwsza polska powieść nowożytna

    Ignacy Krasicki datował „Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki” na 26 lutego 1775 roku. Drukiem powieść ukazała się w wydawnictwie Michała Grölla 15 marca roku 1776. Wydanie tego dzieła uznaje się za początek nowożytnej powieści w literaturze polskiej. Utwór Krasickiego odzwierciedla także... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =