Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Obrazki więzienne - bohaterowie - strona 3

Ostatnio komentowane
rww
rr • 2019-12-14 11:15:29
lubie kupcie
kupcia • 2019-12-13 10:31:41
3
21 • 2019-12-12 19:49:22
Jest błąd w treści na samym początku drugiej informacji na temat planet wewnętrznych,...
Xxd • 2019-12-12 18:54:28
Skomentuj tekst
Adam • 2019-12-12 15:03:55
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Nie popełniła przestępstwa, ale zamknięto ją w więzieniu bez jej woli. Odznaczała się śniadą cerą, czarnymi włosami, miała na sobie poszarpaną sukienkę i podarte trzewiki. Przebywała w więzieniu, gdyż nikt nie wiedział, gdzie ją umieścić.

Onufer

Tytułowy bohater jednej z nowel. Sęk to prosty wiejski chłopak. W konfrontacji z miejskim światem nie potrafił zapanować nad emocjami. Zabił dwie osoby. W chwili akcji ma około trzydziestu lat.

Olbrzymi chłop w szeroko rozchylonym kubraku odsłaniającym jego rudą pierś. Miał dużą ogoloną głowę, ospowatą twarz. Mimo młodego wieku, był bardzo wyniszczony życiowymi doświadczeniami. Umarł w więzieniu. Żal i wyrzuty sumienia z powodu zabicia przyjaciela nie odstępowały go na krok.

Kupiec

Kupiec N. to negatywna, epizodyczna postać obrazka „Onufry”. Poznajemy go z relacji strażnika opowiadającego o życiu Sęka i sądowym procesie. Prowadził własny sklep z towarami kolonialnymi. Wyzyskiwał pracowników, bił ich, nie płacił należnego wynagrodzenia. Sprowokował Onufrego tak, że zabił on i kupca, i małego Julka.

Osmólec

Negatywny bohater noweli „Onufry”, kolega tytułowego bohatera z jednej celi. Drobny, nastroszony, z czarniawą twarzą i zuchwałymi oczyma. Cały czas trzymał zaciśnięte pięści, drżały pod nim kolana. Wiedział, jak wkupić się w łaski nadzorcy, nazywając go ukochanym opiekunem, ojcem i matką. Padł przed naczelnikiem więzienia na kolana bojąc się kary. Dzięki sprytowi zaszedł bardzo daleko.

Polecamy również:

  • Obrazki więzienne - plan wydarzeń

    Podług księgi - 1. Do więzienia przyjeżdża wóz z kapustą 2. Woźnica prosi o otworzenie więziennej bramy 3. Wóz utyka w połowie wjazdu z powodu porozrzucanych skrzynek na ziemniaki Więcej »

  • Obrazki więzienne - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

    Maria Konopnicka jest słynną autorką nowel, które wydała w czterech zbiorach. Współczuciu wobec niedoli bohaterów towarzyszy szacunek pisarki dla ich wrażliwości moralnej, uczciwości, wielkoduszności. Konopnicka nie tylko przedstawia wydarzenia tragiczne, ale jednocześnie potrafi się w nich... Więcej »

  • Obrazki więzienne - problematyka

    W „Obrazkach więziennych” Konopnicka przedstawiła prawidła, jakie rządzą życiem więziennym. Pisarka ukazała, jak więzienie wpływa na psychikę ludzką, opisała jego surowe reguły i zwyczaje. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 2 =