Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Obrazki więzienne - bohaterowie - strona 3

Nie popełniła przestępstwa, ale zamknięto ją w więzieniu bez jej woli. Odznaczała się śniadą cerą, czarnymi włosami, miała na sobie poszarpaną sukienkę i podarte trzewiki. Przebywała w więzieniu, gdyż nikt nie wiedział, gdzie ją umieścić.

Onufer

Tytułowy bohater jednej z nowel. Sęk to prosty wiejski chłopak. W konfrontacji z miejskim światem nie potrafił zapanować nad emocjami. Zabił dwie osoby. W chwili akcji ma około trzydziestu lat.

Olbrzymi chłop w szeroko rozchylonym kubraku odsłaniającym jego rudą pierś. Miał dużą ogoloną głowę, ospowatą twarz. Mimo młodego wieku, był bardzo wyniszczony życiowymi doświadczeniami. Umarł w więzieniu. Żal i wyrzuty sumienia z powodu zabicia przyjaciela nie odstępowały go na krok.

Kupiec

Kupiec N. to negatywna, epizodyczna postać obrazka „Onufry”. Poznajemy go z relacji strażnika opowiadającego o życiu Sęka i sądowym procesie. Prowadził własny sklep z towarami kolonialnymi. Wyzyskiwał pracowników, bił ich, nie płacił należnego wynagrodzenia. Sprowokował Onufrego tak, że zabił on i kupca, i małego Julka.

Osmólec

Negatywny bohater noweli „Onufry”, kolega tytułowego bohatera z jednej celi. Drobny, nastroszony, z czarniawą twarzą i zuchwałymi oczyma. Cały czas trzymał zaciśnięte pięści, drżały pod nim kolana. Wiedział, jak wkupić się w łaski nadzorcy, nazywając go ukochanym opiekunem, ojcem i matką. Padł przed naczelnikiem więzienia na kolana bojąc się kary. Dzięki sprytowi zaszedł bardzo daleko.

Zobacz również

 • Obrazki więzienne - plan wydarzeń

  Podług księgi - 1. Do więzienia przyjeżdża wóz z kapustą 2. Woźnica prosi o otworzenie więziennej bramy 3. Wóz utyka w połowie wjazdu z powodu porozrzucanych skrzynek na ziemniaki

  Więcej
 • Obrazki więzienne - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  Maria Konopnicka jest słynną autorką nowel, które wydała w czterech zbiorach. Współczuciu wobec niedoli bohaterów towarzyszy szacunek pisarki dla ich wrażliwości moralnej, uczciwości, wielkoduszności. Konopnicka nie tylko przedstawia wydarzenia tragiczne, ale jednocześnie potrafi się w nich odnaleźć, przeżywać je...

  Więcej
 • Obrazki więzienne - problematyka

  W „Obrazkach więziennych” Konopnicka przedstawiła prawidła, jakie rządzą życiem więziennym. Pisarka ukazała, jak więzienie wpływa na psychikę ludzką, opisała jego surowe reguły i zwyczaje.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11