Jeszcze wielka, już pusta Girajów dziedzina!
Zmiatane czołem baszów ganki i przedsienia,
Sofy, trony potęgi, miłości schronienia,
Przeskakuje szarańcza, obwija gadzina.
Skróś okien różnofarbnych powoju roślina,
Wdzierając się na głuche ściany i sklepienia,
Zajmuje dzieło ludzi w imię przyrodzenia
I pisze Baltazara głoskami »Ruina«.
W środku sali wycięte z marmuru naczynie;
To fontanna haremu: dotąd stoi cało,
I perłowe łzy sącząc, woła przez pustynie:
Gdzież jesteś, o miłości, potęgo i chwało?
Wy macie trwać na wieki, źródło szybko płynie;
O! hańbo, wyście przeszły, a źródło zostało...
Bakczysaraj - treść wiersza
Polecamy również:
-
Widok gór ze stepów Kozłowa - interpretacja i analiza sonetu
Głównym zabiegiem poetyckim zastosowanym przez Mickiewicza w sonecie „Widok gór ze stepów Kozłowa” jest zderzenie ze sobą dwóch różnych światów. Jeden z nich to rzeczywistość Zachodu reprezentowana przez „Pielgrzyma”, drugi natomiast to Wschód... Więcej »
-
Adam Mickiewicz Bakczysaraj w nocy - interpretacja i analiza sonetu
„Bakczysaraj w nocy” to sonet opisowy, który stanowi inny wariant poprzedzającego go utworu, w którym Mickiewicz opisywał dawną siedzibę chanów krymskich widzianą w dzień. Wiersz ten stanowi przykład liryki nokturnowej. Mamy tu do czynienia ze spokojnym, wyciszonym nastrojem... Więcej »
-
Burza - interpretacja i analiza wiersza Adama Mickiewicza
Sonet Adama Mickiewicza pt. „Burza” przedstawia scenę rozgrywającą się na tonącym statku podczas morskiej burzy. Tekst w przeciwieństwie do innych sonetów, np. „Ciszy morskiej” operuje dynamicznymi środkami wyrazu. Mamy tu przede wszystkim do czynienia z dużym nagromadzeniem... Więcej »
-
Orientalizm w Sonetach krymskich
Orientalizm „Sonetów krymskich” wpisuje się w charakterystyczną dla romantyzmu ogólną tendencję artystyczną. Estetykę tę można odnaleźć u wielkich mistrzów epoki, takich jak Johan Wolfgang Goethe czy lord George Byron. Polega ona na wprowadzaniu do literatury tematyki Wschodu, we... Więcej »
-
Cisza morska - interpretacja i analiza wiersza
Głównym zabiegiem poetyckim, który organizuje przestrzeń w sonecie Mickiewicza „Cisza morska” jest zastosowanie techniki filmowej, czyli stopniowego przesuwania punktu widzenia z planu ogólnego na coraz bardziej konkretne szczegóły obrazu. Tekst rozpoczyna się opisem... Więcej »