Artysta w Młodej Polsce - charakterystyka (dandys, poeci przeklęci) - strona 2

z chciwością, zapobiegliwością i przesadną dbałością o dobra materialne, artyści-cyganie ostentacyjnie demonstrowali nieodpowiedzialność finansową, nie dbali o dochody, unikali stałej pracy, prowadzili nieustabilizowany tryb życia, często zmieniając miejsca zamieszkania. By odróżniać się od tłumu, zakładali barwne i fantazyjne ubrania, szczególną popularnością cieszyła się zarzucona na ramiona dziurawa peleryna. Określenie „dandys”, często łączone z młodopolskimi artystami, odnosi się do szczególnej dbałości o strój. Dandys to człowiek należący do towarzystwa, zawsze elegancki zarówno w sposobie ubierania się, jak i zachowania. Przywiązuje dużą wagę do swojego wyglądu, nosząc się z fantazją i nonszalancją.

W ten sposób określano Baudelaire`a czy Kasprowicza, ale pojęcie to nie ogranicza się artystów młodopolskich. Najbardziej bodaj znanym polskim dandysem był Juliusz Słowacki.

Pogardzano również mieszczańską moralnością, buntem wobec niej było nadużywanie alkoholu, jawne romanse, łamanie norm obyczajowych. Artyści manifestując swoją indywidualność, niezależność, odmienność – prowokowali i bulwersowali opinię społeczną.

Artyści Młodej Polski buntowali się przeciwko narzucanej im roli

Polecamy również:

 • Krytyka literacka i teatralna Młodej Polski

  W krytyce literackiej prądy młodopolskie pojawiły się nieco później niż w sztuce i w dużej mierze przeszły bez echa, m.in. ze względu na dużą ilość tego rodzaju publikacji. Jak zwraca uwagę Maria Podraza-Kwiatkowska, poziom krytyki literackiej był w tej epoce wysoki. Tworzyli ją zarówno dziennikarze,... Więcej »

 • Czasopisma Młodej Polski

  Wraz z coraz większą popularnością i dostępnością prasy rosła jej rola w życiu kulturalnym. Przełom pozytywistyczny dokonał się właśnie na łamach gazet. Dziennikarze i publicyści stali się pełnoprawnymi członkami artystycznej elity. Na rynku pojawiają się pierwsze pisma w całości poświęcone sztuce. Więcej »

 • Młodopolskie kawiarnie - ośrodki życia literacko-artystycznego - Zielony Balonik

  W okresie Młodej Polski narodziło się nowe zjawisko określane mianem życia literackiego albo –  szerzej – artystycznego. I choć w każdej epoce artyście wiedli życie towarzyskie, w tym okresie przybrało ono szczególne formy i nabrało wyjątkowego znaczenia. Życie artystyczne skupiało się... Więcej »

 • Programy literackie Młodej Polski

  W 1898 roku ukazał się na łamach „Słowa Polskiego” artykuł Tadeusza Konczyńskiego na temat Gabriela d'Annuzio. Praca miała charakter informacyjny i dość niespodziewanie stała się zarzewiem zapowiadającego się już od pewnego czasu konfliktu między starymi i młodymi. Odpowiedź Stanisława Szczepanowskiego... Więcej »

 • Chłopomania - definicja i charakterystyka

  Chłopomania to określenie młodopolskiej mody na folklor. Termin ma znaczenie pejoratywne i odnosi się do powierzchownej fascynacji wiejskim życiem, bez zrozumienia jego istoty. Zjawisko datuje się na 2. połowę XIX wieku w Polsce i na Ukrainie. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
????✨
Miluuii • 2021-05-14 07:38:31
33
33 • 2021-05-14 07:18:27
Nie opisali różnic mitologi greckiej a rzymskiej.
Uczennica • 2021-05-14 06:23:31
elo
jonatan • 2021-05-13 14:50:49
Tekst wsm fajny, ale tak dziwnie napisany, nie da się nic zrozumieć, lepiej się popraw ...
Ktos mondry • 2021-05-13 12:45:10