Artysta w Młodej Polsce - charakterystyka (dandys, poeci przeklęci)

Wizerunek artysty młodopolskiego rysuje się w opozycji do zwykłego człowieka, mieszczanina zajętego głównie pomnażaniem majątku – w ten sposób kreowali go ludzie tworzący ówczesną formację artystyczno-pokoleniową. Najbardziej wyrazisty wizerunek artysty młodopolskiego stworzył swoją twórczością i życiem Stanisław Przybyszewski.

Funkcjonował on jako poeta-cygan, niemogący nigdzie zagrzać miejsca. Wdawał się w liczne i skandaliczne romanse, burzliwe związki szeroko komentowane w towarzystwie. Zgromadził wokół siebie grupę artystów podzielających jego skłonność do alkoholu i innych używek. Wszyscy oni głosili pogardę dla stanu mieszczańskiego, życia filisterstwa rozumianego jako zaprzątnięcie sprawami przyziemnymi, „zapychaniem brzucha” i dbaniem o dobra materialne. Według Przybyszewskiego, artysta to jednostka wyjątkowa, mająca prawo łamać konwenanse, przyjęte normy postępowania. On sam porzucił swoją partnerkę, kiedy była w ciąży z ich czwartym dzieckiem (kobieta popełniła samobójstwo), uwiódł żonę przyjaciela, u którego przebywał w gościnie, nałogowo pił alkohol itd.

Manifestowanie niechęci do filisterstwa prowadziło czasem do absurdalnych zachowań – jako że mieszczańskość kojarzyła się

Polecamy również:

 • Krytyka literacka i teatralna Młodej Polski

  W krytyce literackiej prądy młodopolskie pojawiły się nieco później niż w sztuce i w dużej mierze przeszły bez echa, m.in. ze względu na dużą ilość tego rodzaju publikacji. Jak zwraca uwagę Maria Podraza-Kwiatkowska, poziom krytyki literackiej był w tej epoce wysoki. Tworzyli ją zarówno dziennikarze,... Więcej »

 • Czasopisma Młodej Polski

  Wraz z coraz większą popularnością i dostępnością prasy rosła jej rola w życiu kulturalnym. Przełom pozytywistyczny dokonał się właśnie na łamach gazet. Dziennikarze i publicyści stali się pełnoprawnymi członkami artystycznej elity. Na rynku pojawiają się pierwsze pisma w całości poświęcone sztuce. Więcej »

 • Młodopolskie kawiarnie - ośrodki życia literacko-artystycznego - Zielony Balonik

  W okresie Młodej Polski narodziło się nowe zjawisko określane mianem życia literackiego albo –  szerzej – artystycznego. I choć w każdej epoce artyście wiedli życie towarzyskie, w tym okresie przybrało ono szczególne formy i nabrało wyjątkowego znaczenia. Życie artystyczne skupiało się... Więcej »

 • Programy literackie Młodej Polski

  W 1898 roku ukazał się na łamach „Słowa Polskiego” artykuł Tadeusza Konczyńskiego na temat Gabriela d'Annuzio. Praca miała charakter informacyjny i dość niespodziewanie stała się zarzewiem zapowiadającego się już od pewnego czasu konfliktu między starymi i młodymi. Odpowiedź Stanisława Szczepanowskiego... Więcej »

 • Chłopomania - definicja i charakterystyka

  Chłopomania to określenie młodopolskiej mody na folklor. Termin ma znaczenie pejoratywne i odnosi się do powierzchownej fascynacji wiejskim życiem, bez zrozumienia jego istoty. Zjawisko datuje się na 2. połowę XIX wieku w Polsce i na Ukrainie. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
Tekst nie jest całkowicie prawdziwy. Do roku 1942, a przypominam, że Niemcy napadli na P...
Karol • 2021-04-19 21:37:00
Ostatecznie nie ukończył studiów, więc artykuł wprowadza w błąd.
Marta • 2021-04-19 19:23:19
ja z tego robię plakat :)
kamyq • 2021-04-19 18:17:18
ezz
wdadad • 2021-04-19 17:41:35
ez
marek • 2021-04-19 14:57:37