Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Żywot człowieka poczciwego - obraz wsi w utworze - strona 2

sam autor jest ziemianinem i lubi swoje obowiązki. Ze szczegółami przytacza, co dzieje się w gospodarstwie z każdą porą roku. Najpiękniejsza jest oczywiście wiosna, kiedy wszystko budzi się po długiej zimie do życia. Ciepłe dni zachęcają do pracy na świeżym powietrzu. Jest to czas przygotowania ziemi pod uprawę, trzeba posprzątać w ogrodzie, usunąć chwasty, okopać grządki, przyciąć drzewa. Rej przedstawia te prace jako wspólny wysiłek całej rodziny i chłopów. Wszyscy pracują z radością i nadzieją na przyszłe plony.

Życie w zgodzie z naturą przynosi człowiekowi poczucie wewnętrznego spokoju i ładu. Rytmem dobowym kieruje słońce – oznacza ono porę pracy i spoczynku. O rodzaju aktywności ludzi, zwierząt, a nawet roślin przesądza aura. To ona wyznacza porządek prac, decyduje o dojrzewaniu owoców, kieruje zachowaniem zwierząt. Na naturze wzorowany jest także porządek społeczny. Podobnie jak w przyrodzie, w stosunkach ludzkich panuje hierarchia. Panowie zostali postawieni nad chłopami, jednak nie wolno im ich uciskać. Obowiązkiem ziemianina jest dbać o rodzinę, chłopów, zwierzęta i ziemię.

Życie na wsi obfituje w rożnego rodzaju przyjemności, choć nawet praca została tu ukazana jako radosny sposób spędzania czasu. Obcowanie z naturą, czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi, rozrywki towarzyskie i intelektualne dają człowiekowi poczciwemu poczucie szczęścia i spełnienia.

Ta arkadyjska błogość wsi ukazana jest w opozycji do zgiełku miasta, niepewnych zysków z handlu, intryg dworu. Nigdzie bowiem człowiek nie będzie w stanie zaznać podobnej przyjemności i spokoju.

Zobacz również

 • Żywot człowieka poczciwego - plan wydarzeń

  I Księgi pierwsze 1. Jakie są prawa i nakazy Boże. 2. Jakie powinności mają rodzice względem swoich dzieci. 3. Czego młodzi ludzie powinni się uczyć, a czego wystrzegać.

  Więcej
 • Żywot człowieka poczciwego - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Żywot człowieka poczciwego” jest fragmentem większej całości – dzieła noszącego tytuł „Źwierciadło albo kształt, w którym każdy stan snadnie się może swoim sprawom jako we zwierciadle przypatrzeć”. Dzieło powstało w roku 1568.

  Więcej
 • Żywot człowieka poczciwego - interpretacja

  Dzieło Mikołaja Reja ma charakter parenetyczny. Stanowi ono swoiste podsumowanie życia ziemianina, przede wszystkim jednak jest to zbiór prawd i zasad, którymi powinien kierować się dobry gospodarz, obywatel, przyjaciel i mąż. Dzieło głosi pochwałę życia wiejskiego i rodzinnego.

  Więcej
 • Wzór szlachcica-ziemianina w Żywocie człowieka poczciwego

  „Żywot człowieka poczciwego” gatunkowo nawiązuje do literatury parenetycznej, bardzo popularnej w średniowieczu. Jednak wówczas ziemianin – prosty szlachcic – nie zasługiwał na tego rodzaju uwagę, nie poświęcano mu specjalnego miejsca w literaturze. W renesansie każdy człowiek wart jest poznania i każdemu ...

  Więcej

Losowe zadania

 • Porównania

  Dokończ podane przykłady znanych porównań:   1. ____ jak rydz 2. blady jak ____ 3. ___ jak burak 4. ___jak kajaki 5. głupi jak ___ 6. trafić jak ____ w płot 7. ___ jak księżyc w pełni 8. strzelić jak ___ z jasnego nieba 9. spłynąć jak woda po ___ 10. piękny jak ___ bóg

  0 Odpowiedz Więcej
 • prędkość średnia

  Pewien niemiecki sportowiec biega z prędkością 72 km/h, zaś polski sportowiec biega z prędkością 40 m/s który z nich ma wieksza prędkość i w jakim czasie każdy z nim przebiegnie dystans 1000 m.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Francesco Petrarka - życiorys

  Zdecyduj, które twierdzenia dotyczą biografii Francesca Petrarki.   1. Urodził się w Mediolanie. 2. Ukończył studia medyczne. 3. Po ukończeniu studiów został duchownym. 4. Miał dwoje nieślubnych dzieci. 5. Otrzymał laur poetycki. 6. Szczególnym uznaniem darzył pisma św. Augustyna. 7. W swojej twó...

  0 Odpowiedz Więcej
 • List oficjalny

  Napisz list oficjalny do dyrektora swojej szkoły z prośbą o możliwość zorganizowania akcji sprzątania przez uczniów terenów zielonych otaczających szkołę.

  1 Odpowiedz Więcej
 • Prędkość liniowa

  Jaka jest prędkość lioniowa piłki zawieszonej na nitce o dlugości 25 cm, i wprawionej w ruch jeżeli całkowity obrót następuje w ciągu 5 s?

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11