Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wojny izraelsko-arabskie - przyczyny, skutki, daty - strona 2

Ostatnio komentowane
Mamy jedną, czy wiele pór roku? Zdanie "wylewy, siewy oraz zbiory odpowiadały współcz...
Gość • 2019-09-15 16:17:10
spoczko bardzo
Marco Polo • 2019-09-15 16:04:28
super
ilka • 2019-09-14 18:20:40
refsd
sd • 2019-09-14 10:11:39
Oskarżony o herezję i... ( brak odwagi u autora?)
hus • 2019-09-13 21:58:10
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAAOdpowiedź Izraela nadeszła w roku 1956, podczas tzw. Kryzysu Sueskiego. Władze egipskie próbowały wtedy znacjonalizować Kanał Sueski i zamknąć go dla zachodnich statków. Połączona akcja zbrojna Francji, Wielkiej Brytanii i przede wszystkim Izraela doprowadziła do całkowitej klęski Egiptu i przyłączenia nowych ziem do Izraela. Kolejne lata to wzrost napięcia międzynarodowego. Izrael był wspierany przez USA, państwa arabskie przez ZSRR. Obie strony prowadziły politykę wyścigu zbrojeń i gier dyplomatycznych, połączonych z krótkimi, dywersyjnymi rajdami na terytorium wroga.

Eskalacja napięć doprowadziła w roku 1967 do tzw. wojny sześciodniowej. Tym razem to Izrael zaatakował jednocześnie swoich arabskich sąsiadów, przeprowadzając błyskawiczny atak na Egipt, Jordanię i Syrię. Wojska izraelskie wyraźnie górowały uzbrojeniem i wyszkoleniem nad Arabami, stąd też po mniej niż tygodniu walk rozbito praktycznie opór Ligi Arabskiej i zajęto znaczne tereny - m.in. strefę Gazy i wzgórza Golan. Wojna została potępiona i zatrzymana przez energiczne działania ONZ, po których doszło do żmudnych rokowań z Izraelem na temat wycofania wojsk z okupowanych terenów.

Odpowiedzią arabskich państw był

Polecamy również:

  • Jaser Arafat - biografia, polityka, działalność

    Jaser (inna, równie popularna pisownia imienia - Jasir) Arafat był jedną z najważniejszych postaci świata islamskiego drugiej połowy XX wieku. Ów palestyński działacz był jednym z najdłużej działających czynnie polityków, starając się najpierw metodami zbrojnymi, później zaś... Więcej »

  • Zbrodniarze wojenni. Ucieczka Eichmanna - uprowadzenie i proces

    Adolf Eichmann, jeden z największych zbrodniarzy II wojny światowej, nazista odpowiedzialny za wymordowanie milionów Żydów, po wojnie otrzymawszy fałszywe papiery, uciekł z Niemiec. Po krótkim pobycie w Bremie i Skandynawii, gdzie pracował min. jako drwal, zbiegł do Argentyny. Jak tysiące... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 4 =