Sztuka – Paleolit
Najstarsze obiekty, które można uznać za pierwsze dzieła sztuki, pojawiły się już w okresie paleolitu (ok. 2 mln lat - ok. 11000 r. p.n.e.), są to petroglify. Te wyryte w skale rysunki, miały najprawdopodobniej duże znaczenie kulturowe i religijne dla pierwotnych społeczeństw. Wiele z nich miało w zamyśle nowo poznane i jeszcze nie do końca zrozumiałe aspekty języka symboli lub pierwszych rytuałów religijnych. Kolejna forma sztuki również była ściśle wiązana z kultem i rytuałami religijnymi. Były to rzeźby przedstawiające postać kobiety – symbol płodności i jej wszelkich źródeł. Figurki, nazywane powszechnie Wenus, wykonywano początkowo z miękkiego kamienia, a następnie z kości słoniowej. Najsłynniejszą odnalezioną figurką tego typu jest tzw. paleolityczna Wenus, znaleziona na terenach Austrii, datowana na 29000 – 25000 lat p.n.e., jest jedną z najstarszych znanych ceramik na świecie. Kolejnym przykładem jest postać Bogini Matki (ok. 7400 - 7300 r. p.n.e.), znaleziona w hetyckim grodzie Çatal Höyük, jest ona najmłodszym przykładem rzeźby prehistorycznej.
Sztuka – Mezolit
Z okresu Mezolitu pochodzi przede wszystkim malarstwo naskalne i jaskiniowe. Sztuka naskalna tworzona przez ludzi pierwotnych, znajduje się głównie w jaskiniach Francji i Hiszpanii. Większość obrazów przedstawia najczęściej postacie ludzkie. Jedno z najstarszych skalnych malowideł znajduje się w jaskini Lescaux, liczy ono ok. 15000 lat. Sztuka mezolitu pojawiła się również na naczyniach ceramicznych, gdzie dominowało rolnictwo, życie codzienne danego społeczeństwa oraz tematyka związana z władzą.
Sztuka – Neolit
Następnie w Neolicie (ok. 9000 - ok. 3400/2000 r. p.n.e.) pojawia się ceramika wytwarzana ręcznie oraz tzw. megality (groby megalityczne). Były to duże, częściowo obrobione kamienie, wznoszone od epoki neolitu do początku epoki żelaza. Do przykładów tych pierwotnych budowli należały miedzy innymi: dolmeny (płaskie płyty na głazach), menhiry (głazy pojedyncze), kromlechy (kręgi z menhirów). Najokazalsze megality zachowały się w Stonehenge. Podobno również w neolicie po raz pierwszy została wyodrębniona grupa osób zajmująca się wykonywaniem sztuki, tzw. artisans. Byli oni jednak bardziej uznawani za wyspecjalizowanych rzemieślników niż artystów, we współczesnym tego słowa znaczeniu.