Stanisław Żółkiewski urodził się w Turcynce pod Lwowem w roku 1547, zginął natomiast podczas odwrotu po przegranej dla strony polskiej bitwie z Turkami pod Cecorą w roku 1620 – pod Mohylowem w Mołdawii. Żółkiewski pochodził z zamożnej szlachty, w młodości otrzymał staranne wykształcenie. Jego ojcem był wojewoda ruski Stanisław, a matką była Zofia Lipska z Goraja.
Stanisław Żółkiewski – Dokonania
Początki swojej kariery zawdzięczał przede wszystkim Janowi Zamoyskiemu, którego Żółkiewski był krewnym, stronnikiem oraz przyjacielem. Pierwszy raz udało mu się zabłysnąć podczas walk o Gdańsk prowadzonych przez Stefana Batorego. Walczył wówczas jako porucznik chorągwi Zamoyskiego.
Następnie wykazał się męstwem w toku wypraw moskiewskich Batorego z lat 1579 – 1581. W szczególności w bitwach pod Wieliżem oraz Pskowem. W okresie bezkrólewia w Polsce, opowiedział się po stronie Zygmunta III Wazy i w roku 1588 Żółkiewski brał udział w bitwie pod Byczyną. Była ona zwycięska dla jego stronnictwa – toczona przez Jana Zamoyskiego z siłami pretendenta do tronu polskiego – Maksymiliana Habsburga.
W roku 1588 Stanisław Żółkiewski został hetmanem polnym koronnym, a już dwa lata później był kasztelanem lwowskim – z urzędu zasiadał w senacie. W roku 1596 w bitwie pod Łubinami rozgromił zbuntowanych Kozaków.
Pomimo, iż Żółkiewski był zagorzałym przeciwnikiem pro-habsburskiej polityki władcy, stanął ostatecznie po stronie króla podczas rokoszu Zebrzydowskiego z lat 1606 – 1607. Wówczas też wraz z Janem Chodkiewiczem, doprowadził do zwycięstwa wojsk koronnych pod Guzowem.
Poza tym Żółkiewski uczestniczył w wyprawie na Moskwę w latach 1609 – 1612, podjętą przez króla Zygmunta III Wazę. W roku pod Kłuszynem pokonał siły rosyjskie, a następnie po zajęciu miasta doprowadził do obsadzenia na tronie rosyjskim królewicza Władysław – późniejszy Władysław IV Waza.
W roku 1618 Stanisław Żółkiewski zostaje hetmanem wielkim koronnym oraz kanclerzem wielkim koronnym. Jest autorem m. in. książki – „Początki i progres wojny moskiewskiej”, która została wydana pod innym tytułem w roku 1833 – „Historia wojny moskiewskiej aż do opanowania Smoleńska…”.