Piramida w Rapie - historia, renowacja

W malowniczej miejscowości na Mazurach, niedaleko granicy z Rosją (obwód kaliningradzki), zbudowano grobowiec uznawany za miejsce wielkiej mocy.

Historia budowy

W miejscowości Rapa znajduje się grobowiec rodziny Ferenheit, który wzorem egipskich piramid, miał zapewnić złożonym w nim zwłokom, warunki sprzyjające mumifikacji. Egipcjanie wierzyli, że kształt piramidy skupia energię, chroni przed złem i dlatego ma niezwykłą moc, a cała materia składa się z trójkątów i kwadratów, dlatego te dwa kształty uważano za święte.

Jako pierwszą złożono w grobowcu trzyletnią córeczkę Friedricha von Ferenheita z myślą zapewnienia jej nieśmiertelności. Następnie pochowano tam kilku członków rodziny budowniczego piramidy w Rapie, również jego samego. Szacuje się, że dziś spoczywa w nim do 8 zwłok. Grobowiec został zbudowany około 1811 roku, ma ponad 15 m wysokości, a jego podstawę stanowi kwadrat o boku 10 m.

Podobieństwo do piramidy Cheopsa

Baron von Ferenheit był zapalonym podróżnikiem, mecenasem sztuki i kolekcjonerem, który ze swoich rozlicznych podróży przywoził do pałacu położonego w Bejnunach, skarby świata starożytnego. W Paryżu podobno zetknął się z egiptologią i zapragnął wzorem faraonów posiadać piramidę. Zbudował ją na wzór piramidy Cheopsa. Kąt nachylenia ścian piramidy w Rapie jest identyczny jak kąt nachylenia ścian piramidy Cheopsa. Jest jednak bardziej strzelista, gdyż podstawa jest mniejsza a zewnętrzne ściany są dość strome. Piramida posiada trzy otwory wentylacyjne a trumny ułożone są na płaskim podłożu.

Na przestrzeni lat zabytek obrósł legendami. Wierzono, że kto wejdzie do piramidy, umrze w męczarniach. Radiesteci natomiast twierdzą, że piramida w Rapie znajduje się w punkcie przecięcia się trzech linii (szlaków) promieniowania geomagnetycznego. Według badań piramida w Rapie została tam usytuowana właśnie ze względu na koncentrację w tym miejscu wielkiej pozytywnej mocy promieniowania Ziemi i Kosmosu.

Dewastacja i renowacja

Pod koniec XIX wieku piramida została zapomniana i zarosła lasem. Znaleźli ją rosyjscy żołnierze podczas I wojny światowej i niestety zdewastowali. Następnie w czasie II wojny światowej dokończyły dzieła wojska radzieckie szukając w tym terenie kosztowności. Również Polacy osiedleni na tym terenie po II wojnie światowej, nie obeszli się z piramidą dobrze. Ciała zostały pozbawione głów, rozgrzebane kijami, a trumny porozbijane. Dopiero w 2010 roku władze gminne zamurowały wejście do piramidy, zapewniając tym samym należny spokój tam pogrzebanym. W 2018 roku piramidę odrestaurowano.

Dziś można do niej zajrzeć tylko przez zakratowane okna, co jeszcze bardzie podsyca ciekawość, tych którzy są żądni odkrywania tajemnic Kosmosu.

Ciekawostką jest to, że do rodziny właściciela grobowca, nalezał XVIII-wieczny fizyk i inżynier, wynalazca termometru, Grabiel Ferenheit. 

Piramida w Rapie - historia, renowacja Piramida w Rapie na Mazurach

Polecamy również:

  • Ignacy Łukasiewicz - życiorys, wynalazki, osiągnięcia

    Ignacy Łukasiewicz urodził się w roku 1822 Zadusznikach, położonych w zaborze austriackim. Jego rodzice pochodzili z drobnej i biednej szlachty. W młodości pobierał nauki w Rzeszowskim gimnazjum, nie ukończył ich jednak ze względu na złą sytuację finansową rodziny, był też zmuszony do wczesnego podjęcia pracy... Więcej »

  • Thomas Edison - życiorys, wynalazki

    Thomas Alva Edison jest jednym z najbardziej rozpoznawanych „ikon” XIX- i XX-wiecznej wynalazczości, człowiekiem, który popchnął rozwój naukowy o dziesiątki lat do przodu Więcej »

  • Alfred Nobel - biografia i wynalazki

    Alfred Nobel urodził się 21 października 1833 roku w Sztokholmie, a zmarł 10 grudnia 1896 roku w Ran Remo. Byl przedsiębiorcą, wynalazcą, wizjonerem, społecznikiem. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53