Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Alfred Nobel - biografia i wynalazki

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Alfred Nobel urodził się 21 października 1833 roku w Sztokholmie, a zmarł 10 grudnia 1896 roku w Ran Remo. Byl przedsiębiorcą, wynalazcą, wizjonerem, społecznikiem.

Ilustracja

Dzieciństwo i młodość

Juz od młodych lat Alfred Nobel miał styczność z wynalazkami i zagadnieniami fizyki i chemii, ponieważ jego ojciec, Immanuel Nobel, był inżynierem budującym w Sztokholmie mosty i budynki. Z racji swego zajęcia Immanuel Nobel prowadził różne eksperymenty związane z techniką (np. wysadzanie skał), kończyły się one jednak niepowodzeniami, co było przyczyną jego bankructwa w 1833 roku. Ojciec opuścił swoją rodzinę i wyjechał do Rosji szukać szczęścia, a matka, Andriette, musiała znaleźć sposób na wyżywienie rodziny. Otworzyła więc sklep spożywczy, dzięki któremu skromnie udawało się rodzinie przeżyć. W tym czasie Immanuel Nobel odniósł wreszcie upragniony sukces. W Petersburgu otworzył warsztat produkujący sprzęt dla armii carskiej. Konstruował dla rosyjskiej marynarki wojennej miny morskie, które skutecznie odstraszały wojska brytyjskie z wód Zatoki Fińskiej podczas wojny krymskiej w połowie XIX wieku. Immanuel Nobel był też pomysłodawcą produkcji broni palnej i silników parowych. Dzięki zebranemu

Polecamy również:

  • Nagroda Nobla - historia, charakterystyka, daty

    Nagroda Nobla jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem na świecie przyznawanym w pięciu kategoriach: fizyka – przyznawana przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk chemia – przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk Nagroda Nobla jest najbardziej prestiżowym... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');