Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Ocena panowania Ludwika XIV

Ostatnio komentowane
Mit o Narcyzie można interpretować na wielu różnych poziomach. W najprostszym sensie s...
nikola • 2019-07-20 09:17:22
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Długoletni okres rządów Ludwika XIV – od roku 1643 do 1715, stał się modelowym przykładem nowożytnej monarchii absolutnej. Pomimo, iż król pozostawał w okresie swoich rządów jedynym prawodawcą oraz najwyższym sędzią, to swoją wysoką rolę polityczną zawdzięczał przede wszystkim pierwszym ministrom z okresu panowania swojego ojca oraz regencji matki. Richelieu oraz Mazarin stworzyli bowiem dla monarchy aparat władzy, dzięki któremu Ludwik XIV posiadał władzę całkowitą we Francji.

Po śmierci Mazarina, król francuski zdajać sobie sprawę z wielkich wpływów jakie posiadali poprzedni pierwsi ministrowie – zlikwidował ten urząd, aby od tej pory nie dzielić się już władzą z nikim. Od tego momentu Ludwik obsadzał najważniejsze stanowiska w państwie osobami pochodzącymi z mieszczaństwa.

Wśród nich znalazł się również Jean Baptiste Colbert, który kierował od roku 1665 całą administracją państwową. Jednak gdy wymarło i to pokolenie, monarcha zaczął otaczać się osobami niekompetentnymi, przez co ostatnia faza jego rządów nie przebiegała pomyślnie dla Francji.

W kwestiach polityki wewnętrznej Ludwika XIV, władca dążył do równowagi między najważniejszymi siłami społecznymi ówczesnej Francji. W tym

Polecamy również:

  • Reformy Ludwika XIV (polityczne, gospodarcze, wojskowe i in.)

    Ludwik XIV z dynastii Burbonów został królem Francji w roku 1643, w wieku zaledwie 5 lat. Do czasu osiągnięcia pełnoletniości formalnie rządziła jego matka – Anna Austriaczka, a fatyczną władzę sprawował pierwszy minister – kardynał Jules Mazarin. Dopiero po śmierci tego ostatniego w roku... Więcej »

  • Polityka wewnętrzna i zagraniczna Ludwika XIV

    „Państwo to ja” – jest to słynne zdanie przypisywane królowi Francji Ludwikowi XIV, zwanego również Królem Słońce. Faktycznie władca ten w okresie swojego panowania, za sprawą swojej polityki wewnętrznej, dążył do całkowitego scentralizowania władzy królewskiej.... Więcej »

Komentarze (1)
2 + 1 =
Komentarze
xdxdxd • 2017-02-14 18:38:41
xd
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');