Niemiecka Republika Demokratyczna (NRD) - ustrój, gospodarka, granice, przywódcy

Niemiecka Republika Demokratyczna - NRD - została utworzona jako odpowiedź na utworzenie przez Zachód nowego państwa, jakim była Republika Federalna Niemiec. Podział Niemiec na dwie części był jednak faktem już od początku okupacji i roku 1945.

Powstanie NRD

Oficjalnie NRD zostało powołane do życia 7 października 1949 roku, gdy stało się jasne, że podział ziem niemieckich jest trwały i ZSRR nie ma szans na „komunizację” stref alianckich. W skład nowego państwa niemieckiego wchodziły głównie tereny Bawarii i nieprzyznanych Polsce fragmentów Prus. Swoistą enklawą Zachodu był, oddzielony od reszty miasta wysokim murem, Berlin Zachodni.

Jaka była funkcja Niemieckiej Republiki Demokratycznej?

NRD miało w planach Moskwy pełnić dwojaką funkcję. 

Po pierwsze, Niemcy Wschodnie miały w razie wybuchu wojny stać się pierwszą linią frontu i punktem wyjścia do inwazji na kraje Europy Zachodniej... bądź pierwszą rubieżą obronną. Stąd też względnie szybka odbudowa sił zbrojnych i silne kontyngenty wojsk radzieckich pilnujące także porządku w kraju.

Oprócz tego NRD miało być „oknem na świat”, swoistą wizytówką bloku wschodniego. Stąd też wielkie inwestycje w ten właśnie kraj, które powodowały, że był on najbogatszym z „demoludów”.  Widoczne to było zwłaszcza za rządów  Ericha Honeckera, który w czasie swojej kadencji starał się przekształcić NRD w kraj produkujący głównie drogie technologie.

Władza w NRD

Niepodzielną władzę w NRD dzierżyła partia SED (Niemiecka Socjalistyczna Partia Jedności), będąca odpowiednikiem polskiego PZPR.

Oficjalne wzorce budowy państwowego ustroju opierały się na tych wprowadzonych w innych demoludach, stąd też utrzymywanie fasady demokratycznego systemu rządów, parlamentu i pozorów wolnego wyboru, czemu miały służyć kontrolowane przez państwo mniejsze partie, w praktyce bez znaczenia.

Początkowo NRD posiadało prezydenta, którym był Wilhelm Pieck (1949-1960), po jego śmierci jednak doszło do powołania kolektywnego kierownictwa, jakim stała się Rada Państwa. Było to zjawisko względnie nietypowe, bowiem w większości państw bloku wschodniego rzeczywista władza spoczywała w rękach jednej osoby, zwykle sekretarza partii rządzącej.

Kolektywny system rządów NRD utrzymywał się aż do zjednoczenia Niemiec. Wśród najważniejszych przewodniczących Rady Państwa należy wymienić Waltera Ulbrichta i Ericha Honeckera.

Porządek był kontrolowany przez słynną STASI, będącą zarówno urzędem bezpieczeństwa, jak i policją wewnętrzną/polityczną. Podobnie jak w w innych krajach gospodarka NRD opierała się na systemie nakazowo-rozdzielczym, z kluczową rolą dużych, państwowych zakładów i gospodarstw rolnych. 

Protesty w NRD i upadek Muru Berlińskiego

Mimo formalnego zaawansowania NRD Niemcy Wschodni ciągle mieli świadomość swojego gorszego standardu życia i ograniczonej wolności słowa w stosunku do rodzin z Zachodu. W roku 1956 i 1968 w NRD doszło do masowych protestów i wystąpień, inspirowanych głównie przez młodzież i inteligencję. Były one jednak krwawo tłumione.

Kres NRD przyniosła dopiero jesień ludów i upadek Muru Berlińskiego w 1989 roku.

Polecamy również:

  • Republika Federalna Niemiec (RFN) - ustrój, granice, gospodarka, przywódcy

    Republika Federalna Niemiec powstała w roku 1948, na skutek przekształcenia trzech stref okupacyjnych (angielskiej, amerykańskiej i francuskiej) w jedno państwo, w momencie gdy stało się jasne, że nie da się odzyskać kontroli nad częścią Niemiec okupowaną przez ZSRR. Więcej »

  • Żelazna kurtyna - pojęcie, historia, znaczenie

    Żelazna kurtyna to określenie podziału politycznego, jaki nastąpił w Europie po II wojnie światowej na mocy postanowień konferencji w Jałcie w 1945 roku. Wówczas to bowiem Wielka Trójka (Józef Stalin, Winston Churchill i Franklin Roosevelt) spowodowała, że kraje Europy wschodniej (w tym Polska)... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
ale banalne
• 2025-04-09 16:07:25
W
• 2025-04-08 17:33:59
Ez
• 2025-04-07 14:53:18
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31