Kim Ir Sen - biografia, działalność, śmierć

Kim Ir Sen był faktycznym twórcą północkoreańskiego reżimu komunistycznego, który utrzymuje się w tym państwie do dzisiaj. Z tego też powodu jego życiorys, udostępniany przez władze Korei Północnej, jest silnie zmitologizowany i pełen legend mających świadczyć o jego genialności. Rzeczywistość jest jak zwykle o wiele bardziej prozaiczna.

Kim Ir Sen urodził się w zwykłej chłopskiej rodzinie koreańskiej, mieszkającej niedaleko Pjonjangu, 15.12.1912 roku. Był wychowany w specyficznej mieszance tradycji chrześcijańskiej i lokalnej koreańskiej, nastawionej silnie antyjapońsko.  Rodzina Kima była przeciwna japońskiej okupacji Korei. We wczesnej młodości (lata 20.) i przed odebraniem gruntownego wykształcenia opuścił rodzinę i starał się znaleźć swoje miejsce w ogarniętych chaosem Chinach, później zaś w ZSRR. Dosyć szybko związał się z ruchami komunistycznymi. Działał wśród emigracji koreańskiej na rzecz walki z Japonią, starał się również nawiązywać (prawdopodobnie) kontakty z siłami w kraju.

Kariera Kim Ir Sena rozpoczęła się podczas II wojny światowej, kiedy walczył w szeregach Armii Czerwonej. Wtedy też na Dalekim Wschodzie narodził się jego syn i przyszły następca, Kim Dzong Il. Tuż po drugiej wojnie światowej powrócił do Korei, zyskując (dzięki cichemu poparciu Moskwy) coraz wyższą pozycję w siłach komunistycznych i ostatecznie zostając przewodniczącym komunistycznej partii Korei i zarazem północnej części kraju. Podczas wojny koreańskiej (1950-1953) umocnił znacznie swoją pozycję i mimo klęski w zjednoczeniu Korei pod rządami komunistów rozpoczął budowę na północy kraju czerwonej utopii.

Kim Ir Sen stworzył w Korei Północnej bardzo radykalną, wzorowaną na stalinizmie i maoizmie odmianę komunizmu - "dżucze", czyli budowania komunizmu własną drogą i własnymi siłami. Z czasem jego polityka wiązała go bardziej z Chinami niż ZSRR. Kim Ir Sen stworzył odciętą od świata, komunistyczną enklawę, z niezwykle silnym i rozbudowanym kultem własnej osoby. Udało mu się też (co niezwykłe) wprowadzić swoistą "dynastię", jako że nawet po jego śmierci władza przechodziła w obrębie rodziny Kimów. Od 1972 roku był oficjalnie prezydentem (po śmierci ogłoszonym "wiecznym"), w oficjalnej tytulaturze Umiłowanym Przywódcą.

Kim Ir Sen przetrwał upadek ZSRR i wielkie zmiany na świecie, a jego reżim istnieje do dzisiaj. Sam dyktator zmarł 8.07.1994 roku.

Polecamy również:

  • Rządy i system polityczny Korei Południowej

    W roku 1953, po trzech latach krwawych zmagań, w które zaangażowane były wszystkie ówczesne światowe mocarstwa, udało się zakończyk konflikt koreański. Korea została trwale podzielona na dwie części – północną opanowaną przez komunistów i Południe, sprzymierzone z Zachodem. Nie... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
Czyli,powiedzenie Polak Węgier dwa bratanki,nie jak się nie odnoszą względem pochodzen...
• 2022-06-16 19:03:58
ekstra
• 2022-06-18 17:12:40
ok
• 2022-06-08 15:52:28
dzięks
• 2022-06-06 19:26:13
Ale proste
• 2022-06-06 14:23:48