Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Podział Korei na Północną i Południową - przyczyny, konsekwencje

Ostatnio komentowane
Na indeksie ksiąg zakazanych byłą również Biblia! A więc nie byle co.
Korek • 2020-02-18 21:26:53
A np. CO systemem przedrostków to będzie po prostu tlenek węgla?
Mateusz • 2020-02-18 17:27:25
smutne
m • 2020-02-14 22:58:19
co te ruskie wymyslaja ,Chruszczow siedzial 3 mce w AMERYCE i prosil o pomoc,bo juz caly r...
ala • 2020-02-13 22:41:05
bardziej chodzilo mi o jakies konkretne przyklady
Mareczkoskoxx • 2020-02-13 17:58:09
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Zakończenie II wojny światowej i wyzwolenie Korei spod wpływu japońskiego nie oznaczało końca zmagań w tym rejonie Azji. Wręcz przeciwnie, tuż po zakończeniu okupacji japońskiej do nowego podziału na kontrolowaną przez komunistów północ i demokratyzujące się południe. Różnice ideologiczne, dodatkowo podsycane przez wielkie mocarstwa pchnęły ostatecznie Koreę do wojny domowej, w którą zaangażowały się również USA, Chiny i pośrednio ZSRR. Konflikt z lat 1950 - 1953 toczył się ze zmiennym szczęściem i doszczętnie zrujnował to terytorium. Ostatecznie jednak śmierć Józefa Stalina w roku 1953 pozwoliła na rozpoczęcie rokowań pokojowych.

Początkowo obie strony konfliktu - komuniści i demokraci - planowali zjednoczenie Korei jako jednego państwa. Kłopot jednak z tym, że żadna z połówek półwyspu nie chciała zrezygnować ze swojego systemu politycznego. Ostatecznie zgodzono się na kompromis, który jednakże rozdzierał państwo na dwa samodzielne byty polityczne. Granicą stała się dawna linia rozgraniczenia po II wojnie światowej, a więc 38 równoleżnik. Już wkrótce stała się ona najpilniej strzeżoną linią graniczną na świecie. Porządku pilnowały siły wysyłane przez ONZ, a stan napięcia na granicy

Polecamy również:

  • Rządy Kim Ir Sena i ustrój Korei Północnej

    Rok 1953 i kompromisowe zakończenie wojny koreańskiej oznaczały jednocześnie, że państwa zachodnie musiały zaakceptować utratę północnej części Korei na rzecz komunistów – sojuszników  Moskwy. Wśród nich najważniejszą rolę odgrywał Kim Ir Sen, który to wkrótce... Więcej »

  • Rządy i system polityczny Korei Południowej

    W roku 1953, po trzech latach krwawych zmagań, w które zaangażowane były wszystkie ówczesne światowe mocarstwa, udało się zakończyk konflikt koreański. Korea została trwale podzielona na dwie części – północną opanowaną przez komunistów i Południe, sprzymierzone z Zachodem. Nie... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 3 =