Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Jan Karol Chodkiewicz - biografia, dokonania, najważniejsze bitwy

Ostatnio komentowane
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
Jak mnie znajdą to mnie zabijom przyjadom na swoich rowerkach kradzionych ze złomu i aut...
Janusz korwin darwin • 2020-01-24 12:36:12
SĄD SĄDEM A ,,SPRAWIEDLIWOŚĆ" TO ZUPEŁNIE INNA SPRAWA CHOĆ WIELU POCZCIWOTOM ZALEŻY...
LESZEK • 2020-01-24 09:05:27
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Jan Karol Chodkiewicz – Pochodzenie

Jan Karol Chodkiewicz urodził się w roku 1560. Pochodził ze starego rodu szlacheckiego osiadłego na Litwie. Jego ojcem był Jan Hieronim Chodkiewicz, a matką Krystyna Zborowska. Natomiast jego dziadem był kasztelan wileński – Hieronim Chodkiewicz.

Jan Karol Chodkiewicz był dwukrotnie żonaty z Zofią Mielecką oraz Anną Alojzą Chodkiewicz. Drugie małżeństwo zostało zawarte, kiedy hetman miał już 60 lat (zmarł niespełna rok po ślubie). Z pierwszego małżeństwa natomiast urodziła mu się dwójka dzieci – Hieronim Chodkiewicz oraz Anna Scholastyka Chodkiewicz.

Jan Karol Chodkiewicz otrzymał wszechstronne wykształcenie. Studiował w Akademii Wileńskiej oraz w Ingolstad, w Bawarii – filozofie i prawo. Jeszcze w okresie młodości sporo podróżował po Europie, m. in. zwiedził Niemcy, Włochy, Hiszpanie, Portugalię, Niderlandy oraz Francję. Swoją służbę wojskowo rozpoczął jako dowódca pułku. W roku 1569 został skierowany do stłumienia na obszarze Ukrainy buntu chłopskiego.

Jan Karol Chodkiewicz – Dokonania

Podobno Chodkiewicza charakteryzowała zapalczywość, surowość dyscypliny, umiejętność dokonywania szybkich i przy tym trafnych decyzji oraz dokonywania zaskakujących

Polecamy również:

 • Zygmunt III Waza - panowanie (polityka wewnętrzna, zewnętrzna)

  Zygmunt III Waza – syn króla szwedzkiego Jana III oraz Katarzyny Jagiellonki, panował w Polsce w latach 1587 – 1632. Od roku 1592 był również królem Szwecji, aż do detronizacji w roku 1599. Natomiast drogę do tronu Rzeczpospolitej w dużej mierze utorował mu Jan Zamoyski, pierwsza... Więcej »

 • Rokosz Zebrzydowskiego - przyczyny, przebieg, skutki

  Po sukcesach militarnych oraz politycznych – zwycięska bitwa pod Kircholmem oraz objęcie władzy przez Dymitra I Samozwańca w Moskwie, został zwołany nowy sejm, przed którym postawiono program istotnych reform. Postulowano wówczas zasadę ograniczenia jednomyślności na sejmach oraz zwiększenie... Więcej »

 • Wojny polsko-rosyjskie w XVII w. - przyczyny, przebieg, skutki

  Do najważniejszych przyczyn wybuchu konfliktów polsko – rosyjskich należy zaliczyć próby wykorzystania tronu carskiego przez Zygmunta III Wazę do odzyskania korony szwedzkiej. Natomiast magnateria w tym okresie pragnęła nowych latyfundiów. Ponadto Kościół dążył do podporządkowania... Więcej »

 • Unia brzeska - historia (przyczyny, postanowienia, skutki)

  Kościół prawosławny stanowił drugi co do wielkości Kościół chrześcijański na obszarze Rzeczypospolitej. Na jego pozycji negatywnie odbił się przede wszystkim upadek Cesarstwa Bizantyjskiego. Ponadto prawosławiu zagrażały również postępy reformacji. Dodatkowo w sytuacji, kiedy szlachta ruska... Więcej »

 • Pierwsze konflikty polsko-tureckie w XVII w. - przyczyny

  Już w XV w. współdziałanie polskich oraz węgierskich Jagiellonów dotyczyło wspólnej polityki wobec Turcji. W stosunku to tego ostatniego państwa starano się zawierać wspólne rozejmy. Po stronie węgierskiej jednak silniej występowały tendencje do walki z państwem osmańskim. Z drugiej... Więcej »

Komentarze (1)
5 + 3 =
Komentarze
Vaspov • 2019-12-12 14:21:30
Szkoda komentować...