Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Gromady Ludu Polskiego - program, przywódcy, historia

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Gromady Ludu Polskiego (nazywane czasem po prostu Ludem Polskim) powstały w wyniku secesji najbardziej radykalnych działaczy Towarzystwa Demokratycznego Polskiego 30.10.1835. W jej skład wchodziły dwie duże grupy - Gromady Grudziąż (Grudziądz) i Humań. W ich skład wchodzili przede wszystkim nieszlacheccy weterani i działacze emigracyjni, wywodzący się z chłopstwa i mieszczaństw. Wśród najsłynniejszych działaczy należy wymienić Tadeusza Krępowieckiego (jednego z założycieli TDP, który odszedł, zrażony przez skrzydło umiarkowane), Stanislawa Worcella i Zenona Bolesława Świętosławskiego.

Członkowie Gromad uważali, że przyczyną upadku Rzeczpospolitej jest tylko i wyłącznie szlachta, toteż trzeba całkowicie zlikwidować ten stan. Zamiast Rzeczpospolitej Szlacheckiej lansowali ideę „Rzeczpospolitej Ludowej”, mającej powstać na drodze radykalnej rewolucji społecznej. W przyszłej Polsce miano znieść własność prywatną i społeczną, oddać ziemię ludowi i wprowadzić socjalizm utopijny, jednakże z silnymi akcentami katolickimi. Członkowie Gromad potępiali kapitalizm i feudalizm.

Gromady Ludu Polskiego starały się oddziaływać na sytuację w kraju, jednakże miały na nią niewielki wpływ, podobnie zresztą jak na środowiska emigracyjne. Ich rola sprowadzała się więc zwykle do organizowania pomocy materialnych dla biedniejszych członków. Ostatecznie Gromady uległy rozwiązaniu po 1846 roku.

Polecamy również:

  • Hotel Lambert - historia, program, przywódcy

    Po upadku powstania listopadowego w roku 1831 wielu jego aktywnych uczestników, zarówno żołnierzy, jak i polityków, było zmuszonych do opuszczenia terenów Królestwa Polskiego, w celu uniknięcia kary śmierci lub więzienia. Ostatecznie większa część polskiej elity znalazła swoje... Więcej »

  • Leleweliści - historia, program, przywódcy

    Mianem lelewelistów nazywa się w historiografii działaczy emigracyjnych, którzy po powstaniu listopadowym skupili się wokół wybitnego polskiego polityka i naukowca, Joachima Lelewela. Mówiąc o lelewelistach mamy zazwyczaj na myśli zorganizowany w 1831 roku Komitet Narodowy Polski. Więcej »

  • Towarzystwo Demokratyczne Polskie - program polityczny, cele, przywódcy

    Po upadku powstania listopadowego w roku 1831 poza granicami Królestwa Polskiego znalazła się ogromna rzesza weteranów i działaczy patriotycznych, którzy to mieli różne, a często wręcz przeciwstawne poglądy na temat powodów klęski powstania czy możliwości odzyskania... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');