Mianem lelewelistów nazywa się w historiografii działaczy emigracyjnych, którzy po powstaniu listopadowym skupili się wokół wybitnego polskiego polityka i naukowca, Joachima Lelewela. Mówiąc o lelewelistach mamy zazwyczaj na myśli zorganizowany w 1831 roku Komitet Narodowy Polski.
Członkowie Komitetu wierzyli w wybuch powstania we wszystkich trzech zaborach i ustanowienie republiki, gdzie miało dojść do całkowitego uwłaszczenia chłopów i zniesienia pańszczyzny. Chciano również powszechnej równości społecznej dla wszystkich. KNP nie przetrwał długo, został w roku 1832 wydalony z Francji przez władze i rozpadł się. Część działaczy już wcześniej odłączyła się od Lelewela i utworzyła Towarzystwo Demokratyczne Polskie.
Sam Lelewel utworzył we współpracy z Józefem Zaliskim w roku 1832 tajny komitet „Zemsta Ludu”, który miał wywołać w Polsce powstanie, będące częścią większej, europejskiej rewolucji. Próby wywołania walki zbrojnej w 1833 zakończyły się jednak fiaskiem. Projektem, w którym był jeszcze zaangażowany Lelewel, była Młoda Polska, mająca być częścią znacznie większej organizacji spiskowo – reformatorskiej – Młodej Europy. Pod koniec lat 30 i ta organizacja rozpadła się, a jej członkowie przystąpili do różnych obozów politycznych.
Leleweliści - historia, program, przywódcy
Polecamy również:
-
Joachim Lelewel - biografia, poglądy, dokonania
Joachim Lelewel urodził się 22.03.1786 roku w Warszawie, w dosyć bogatej rodzinie szlacheckiej o niemieckich korzeniach. W młodości uczył się w szkole pijarów w Warszawie, później zaś rozpoczął studia na Uniwersytecie Wileńskim. Więcej »
Zobacz również
Losowe zadania
Komentarze (0)