Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Surowce energetyczne w Polsce - występowanie, wykorzystanie

Ostatnio komentowane
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Nie no ja sie zgadzam z państwem :s
Jakiś żul • 2019-06-22 06:43:06
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Surowce energetyczne napędzają gospodarkę. Stąd są surowcami o znaczeniu strategicznym dla funkcjonowania państw. Ich powszechne wykorzystanie uczyniło też nasze życie łatwiejszym i bezpieczniejszym.

Polska gospodarka oparta jest na paliwach kopalnych (silniej niż w przypadku wielu innych państw Europy). W produkcji energii elektrycznej dominuje węgiel kamienny i brunatny (pochodzące głównie ze źródeł krajowych), z kolei transport zależny jest głównie od ropy naftowej, która niemal w całości pochodzi z importu. Coraz większe znaczenie jako paliwo samochodowe oraz w ogrzewaniu zyskuje gaz ziemny.
Udział paliw kopalnych w wytwarzaniu energii pierwotnej w Polsce wynosi ok. 94%, w tym udział węgla kamiennego i brunatnego 56%, ropy naftowej 25% i gazu ziemnego 13%.
W produkcji energii elektrycznej dominacja węgli kopalnych jest jeszcze bardziej widoczna – 88% produkcji energii elektrycznej pochodzi z węgla (w tym ok. 2/3 z węgla kamiennego i ok. 1/3 z węgla brunatnego). Ok. 3% energii elektrycznej pochodzi ze spalania gazu ziemnego i 2% ze spalania ropy naftowej. Pozostałe 7% to energia elektryczna produkowana ze źródeł odnawialnych (najwięcej ze spalania biomasy).

Udokumentowane zasoby

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

 • Rolnictwo w Polsce - charakterystyka - Geografia

  Rolnictwo (łącznie z leśnictwem i rybołówstwem) zaliczane jest do I działu gospodarki narodowej. Do dnia dzisiejszego w polskim rolnictwie (łącznie z leśnictwem i rybołówstwem) zatrudnione jest ok. 15,5% ogółu pracujących. Udział rolnictwa w tworzeniu PKB Polski wyniósł w 2011 roku tylko... Więcej »

 • Rybołówstwo i rybactwo w Polsce - geografia

  Rybołówstwo morskie i rybactwo śródlądowe nie są w Polsce dobrze rozwinięte mimo szerokiego dostępu Polski do morza. Wynika to z niewielkiego spożycia ryb przez Polaków (średnio ok. 12 kg/osobę rocznie, dwa razy mniej niż średnio w Unii Europejskiej) oraz z ograniczeń połowów na Bałtyku,... Więcej »

 • Gospodarka leśna w Polsce - leśnictwo i łowiectwo - Geografia

  Leśnictwo obok rolnictwa i rybołówstwa zaliczane jest do I działu gospodarki. Więcej »

 • Budownictwo i przemysł w Polsce - charakterystyka, gałęzie - Geografia

  Przemysł i budownictwo zaliczane są do drugiego działu gospodarki. Zasadniczo działalność przemysłową dzieli się na przemysł wydobywczy i przemysł przetwórczy. W zestawieniach statystycznych wyodrębnia się jeszcze działalność związaną z produkcją i dostarczaniem energii elektrycznej, gazu, ciepła,... Więcej »

 • Inwestycje zagraniczne w Polsce - geografia

  Po 1989 roku zaczął się proces przechodzenia polskiej gospodarki z systemu gospodarki centralnie sterowanej do systemu gospodarki wolnorynkowej (kapitalistycznej). Jednym z ważnych elementów tego procesu była prywatyzacja gospodarki, w której znaczący udział ma kapitał zagraniczny (zwłaszcza... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 5 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');