Struktura ludności to jej zróżnicowanie pod względem: płci, wieku, aktywności zawodowej, używanego języka, wyznawanej religii.
W Polskim społeczeństwie kobiety nieznacznie przeważają liczebnie nad mężczyznami, jest ich ok. 52%.
Społeczeństwo nasze zaczyna się też starzeć - w roku 2011 ludność w wieku przedprodukcyjnym (do 17 roku życia włącznie) stanowiła tylko ok. 18,5% mieszkańców, podczas gdy ludność w wieku produkcyjnym (18-60 lat dla kobiet i 18-65 lat dla mężczyzn) była prawie 3,5 razy liczniejsza – stanowiła 64% mieszkańców. Ludność w wieku poprodukcyjnym jest prawie równie liczna jak ta w wieku przedprodukcyjnym (ok. 17,5% mieszkańców).
Wśród osób pracujących w 2011 roku ok. 15,5% zatrudnionych było w rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie, ok. 28% w przemyśle i budownictwie i prawie 57% w usługach. Udział osób pracujących w rolnictwie jest w Polsce dosyć wysoki w porównaniu z bardziej rozwiniętymi krajami Europy Zachodniej.
Jest Polska współcześnie krajem niemalże jednolitym etnicznie. Osoby identyfikujące się wyłącznie z narodowością polską stanowią prawie 94% ludności naszego kraju. Wśród mniejszości narodowych najliczniejsi są: Niemcy (ok. 125 tys.), Ukraińcy i Białorusini. W ostatnim Narodowym Spisie Powszechnym część mieszkańców Polski identyfikował się jednak także jako Kaszubi i Ślązacy (równocześnie większość z nich – zwłaszcza Kaszubów identyfikowała się również jako Polacy).
W świetle danych Małego Rocznika Statystycznego 2012 zdecydowana większość (ponad 33,5 mln) mieszkańców Polski w 2011 roku było wiernymi Kościoła Rzymskokatolickiego. Inne liczące się pod względem liczby wyznawców wyznania w Polsce to:
- Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny (ok. 504 tys. wiernych),
- Związek Wyznania Świadków Jehowy (prawie 130 tys. wiernych),
- Kościół Ewangelicko-Augsburski (Luteranie – >61,7 tys. wiernych)
i Kościół Greckokatolicki (55 tys. wiernych).