Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

I prawo Mendla – definicja, krzyżówki

Ostatnio komentowane
siema kto lubi disa ten frajer pompka
antydis • 2020-02-27 08:18:32
cienko
WOOO • 2020-02-26 18:33:17
super omawiamy tą lekturę teraz pani nam poleciła tą stronę jesteś super koffam cię
gosia • 2020-02-26 05:31:36
JD SZMATE
antydis • 2020-02-27 08:18:54
„Alkiny to węglowodory nienasycone, zawierające co najmniej jedno potrójne wiązanie ...
grzegorz • 2020-02-26 10:55:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

I prawo Mendla zwane prawem czystości gamet brzmi:

W gametach allele tego samego genu wzajemnie się wykluczają, co znaczy że do gamety przechodzi tylko jeden allel danego genu.

Zanim Mendel sformułował to prawo, przeprowadził eksperyment, do którego użył dwóch odmian grochu różniących się jedną cechą: barwą kwiatów. Skrzyżował ze sobą groch o kwiatach czerwonych z grochem o kwiatach białych (przeniósł pyłek z odmiany białej na odmianę czerwoną). Rośliny te należały do lini czystych. W pierwszym pokoleniu (F1) wszystkie rośliny miały czerwoną barwę kwiatów. Następnie, w wyniku samozapylenia powstało pokolenia F2, w którym obok roślin o kwiatach czerwonych pojawiły się rośliny o kwiatach białych. Stosunek ten wynosił 3:1, co oznacza, że spośród czterech kwiatów trzy były czerwone, a jeden biały. Następnie, aby stwierdzić, czy płeć ma wpływ na dziedziczenie barwy kwiatów Mendel odwrócił kierunek krzyżówki (przeniósł pyłek z odmiany czerwonej na białą). Identyczne jak poprzednio wyniki, utwierdziły go w przekonaniu, że każdy z rodziców przekazuje cechy swojemu potomstwu a badana cecha nie zależy od płci.

P: AA x aa                                                    

G: A, A, a, a

Polecamy również:

  • II prawo Mendla – definicja, krzyżówki

    II prawo Mendla zwane prawem niezależnej segregacji cech brzmi: Allele dwóch różnych par genów przechodzą do gamet niezależnie od siebie na zasadzie losowej segregacji. Więcej »

  • Odstępstwa od praw Mendla

     Prawa Mendla nie zawsze są zachowane ponieważ: 1. dotyczą takich genów, w których jeden w pełni dominuje nad drugim (pełna dominacja) Niepełna dominacja to sytuacja, w której allel dominujący nie może w pełni ujawnić warunkowanej przez siebie cechy, dlatego w pokoleniu F1... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 4 =