Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Automatyzm oraz cykl pracy serca

Ostatnio komentowane
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
no ok
twój stary • 2019-06-11 15:44:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Czym jest automatyzm serca?

Serce posiada zdolnośc do samoistnego i rytmicznego samopobudzania się. Dzieje się tak za pomocą specyficznej grupy komórek serca, które mogą wytwarzać impulsy elektryczne i rozporwadzać je równomiernie powodując skurcz serca. Układ odpwiedzialny za automatyczny cykl pracy serca nazywa się również układem bodźcotwórczo – przewodzącym.

Cykl pracy serca – charakterystka

Pauza jest początkiem cyklu pracy serca. Oznacza to stan, w którym dwa przedsionki i dwie komory są w stanie rozkurczu, a krew pod wpłwem różnicy ciśnień przelewa się z żył głównych i płucnych do przedsionków, a następnie do komór. Po tym etapie dochodzi do skurczu przedsionków. Skurcz powoduje zwiększenie ciśnienia w przedsionkach, dzięki czemu porcja krwi dostaje się do komór. Następnie ciśnienie w komorach ulega zwiększeniu i przewyższa ciśnienie panujące w przedsionkach, dochodzi do zamknięcia zastawek. Zamknięciu ulega zastawka trójdzielna znajdująca się po prawej stronie oraz zastawka dwudzielna po lewej stronie. W momencie uderzenia krwi o zamknięte zastawki pojawia się dźwięk określany jako pierwszy ton serca. Po tym etapie dochodzi do skurczu komór, następuje wzrost ciśnienia. Po osiągnięciu odpowiednio wysokiego ciśnienia w komorach następuję faza wyrzutu i porcja krwi zostaje przeniesiona do pnia płucnego i aorty. Ciśnienie w komorach zaczyna spadać i dochodzi do zamknięcia zastawek: pnia płucnego oraz aortalnej. Pojawia się dźwięk – drugi ton serca. Następuje rozkurcz komór. Cykl powtarza się gdy ciśnienie w komorach spadnie poniżej ciśnienia w przedsionkach. Umożliwia to otwarcie zastawek i powtórne przelanie się krwi z przedsionków do komór.

Serce w fazie skurczu komór
Serce w fazie skurczu komór

Polecamy również:

 • Budowa i funkcje serca

  Serce jest centralnym narządem układu krwionośnego zbudowanym z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej serca. Położone jest w klatce piersiowej, w lewym śródpiersiu za mostkiem. Z wewnątrz serce otoczone jest cienkim workiem łącznotkankowym, czyli osierdziem, które... Więcej »

 • Krzępnięcie krwi – etapy

  Krzepnięcie krwi to naturalny proces zapobiegający utracie krwi na wskutek uszkodzenia naczynia krwionośnego. W miejscu przerwania ciągłości naczynia krwionośnego gromadzą się płytki krwi, które przylegają do brzegów rany i do siebie nawzajem tworząc tzw. czop płytkowy. W ten sposób rana... Więcej »

 • Budowa naczyń krwionośnych

  Naczynia krwionośne stanowią część układu krwionośnego, w którym krew rozprowadzana jest po całym organizmie. Ponieważ krew nie wylewa się do jam ciała naczynia wraz z sercem tworzą zamknięty układ. Więcej »

 • Grupy krwi – rodzaje i charakterystyka

  W błonach komórkowych czerwonych krwinek znajdują się specjalne białka tzw. antygeny, których obecność warunkuje występowanie czterech grup krwi. • grupa A – na błonach komórkowych erytrocytów występują antygeny A, a w osoczu znajdują się przeciwciała anty-B... Więcej »

 • Choroby i higiena układu krwionośnego

  Miażdżyca jest przewlekłą chorobą, w której dochodzi do zmian zwyrodnieniowych w obrębie aorty i tętnic średniej wielkości (wieńcowe, szyjne, nerkowe krezkowe, biodrowe). Polega na gromadzeniu się złogów tłuszczu (głównie cholesterolu) i wapnia w przestrzeni pomiędzy śródbłonkiem a... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');