W skład Rady (mówi o tym art. 16 pkt. 2 ToUE) wchodzą przedstawiciele w stopniu ministra z każdego kraju członkowskiego UE, upoważnieni przez rząd własnego kraju do zaciągania zobowiązań oraz wykonywania prawa głosu.
Rada Unii Europejskiej - skład
W skład danego posiedzenia Rady wchodzi jeden przedstawiciel danego kraju.
Podczas swoich posiedzeń wyraźnie zmienia się skład Rady UE, ponieważ Rada może składać się z ministrów spraw zagranicznych poszczególnych państw członkowskich lub też ministrów branżowych – skład Rady jest silnie uzależniony od poruszanej w trakcie posiedzenia tematyki.
Możliwe rodzaje Rady UE dotyczą spraw: ogólnych; zagranicznych; gospodarczych i finansowych; wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych; zatrudnienia; polityki społecznej, zdrowia i ochrony konsumentów; konkurencyjności; transportu, telekomunikacji i energii; rolnictwa i rybołówstwa; środowiska oraz edukacji, młodzieży i kultury.
Bardzo istotną rolę pełni Rada ds. Spraw Ogólnych, ponieważ dzięki niej zachowania jest spójność prac poszczególnych składów posiedzeń Rady. Warto podkreślić, że przygotowaniem prac Rady zajmuje się tzw. Komitet Stałych Przedstawicieli Rządów Państw Członkowskich (tzw. COREPER).
Posiedzeniom Rady – jeśli zajmuje się ona tematyką spraw zagranicznych - przewodniczy Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa. W innych przypadkach funkcje przewodniczącego pełni minister z kraju, który w określonym półroczu sprawuje prezydencję w UE.