Komitet Stałych Przedstawicieli - informacje - WOS

Komitet Stałych Przedstawicieli (lub skrótowo COREPER) – Komitet składający się ze stałych przedstawicieli poszczególnych państw członkowskich w randze ambasadora. Warto podkreślić, że pracom COREPER w danym półroczu przewodzi przedstawiciel kraju sprawującego prezydencję w Unii.

W jego skład wchodzą dwa komitety (COREPER I i COREPER II), które zajmują się odrębną tematyką. Prace pierwszego z nich dotyczą spraw technicznych, społecznych i środowiskowych, natomiast drugiego – kwestii finansowych, gospodarczych, instytucjonalnych, polityk unijnych, a także polityki zagranicznej.

Spotkania w ramach COREPER odbywają się przynajmniej raz na tydzień.

Zadania COREPER:
- koordynacja pracy poszczególnych komitetów i grup roboczych działających na rzecz Rady UE;
- przygotowywanie posiedzeń Rady UE (ustala porządek obrad – dąży do uzgodnienia rozwiązań kompromisowych, które następnie prezentowane są Radzie UE).

Zadania COREPER sprawiają, iż organizacja ta ma kluczowe znaczenie w unijnym procesie decyzyjnym, ponieważ w ramach Komitetu dyskutowane są najważniejsze tematy unijne, a także wypracowywany jest kompromis, będący późniejszym stanowiskiem Rady UE.

Polecamy również:

  • Rada Unii Europejskiej - skład, kadencja

    W skład Rady (mówi o tym art. 16 pkt. 2 ToUE) wchodzą przedstawiciele w stopniu ministra z każdego kraju członkowskiego UE, upoważnieni przez rząd własnego kraju do zaciągania zobowiązań oraz wykonywania prawa głosu. W skład danego posiedzenia Rady wchodzi jeden przedstawiciel danego kraju. Więcej »

  • Rada Unii Europejskiej - zadania

    Do zadań UE należy m.in. uchwalanie nowych aktów prawnych Unii, co następuje poprzez wspólne podjęcie decyzji z Parlamentem Europejskim dot. aktów przedstawionych przez Komisję. Każde posiedzenie Rady UE składa się z części, w której Rada obraduje nad aktami prawnymi oraz części,... Więcej »

  • Rada Unii Europejskiej - kompetencje

    Do kompetencji Rady UE należy kilka rodzajów działań: legislacyjne, decyzyjne, nominacyjne, a także koordynujące i inne. Więcej »

  • Przewodniczący Rady Unii Europejskiej

    Ze względu na specyficzne funkcje i skład przewodniczącym Rady Unii Europejskiej jest zawsze minister państwa członkowskiego, które w danym półroczu sprawuje w UE prezydencję. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27
przegralem nnn do tego artykulu
• 2024-11-16 13:50:26