Traktat o UE wspomina o Komisji Europejskiej w Artykule 17. Zgodnie z nim, podstawowym działaniem Komisji jest wspieranie ogólnego interesu Unii – w związku z tym członkowie Komisji nie mogą korzystać z instrukcji żadnego rządu, instytucji, jednostki organizacyjnej czy organu.
W skład Komisji obecnie (tj. w 2013 r.) wchodzi 28 komisarzy (łącznie z przewodniczącym oraz wysokim przedstawicielem Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, który pełni funkcję wiceprzewodniczącego Komisji) – każdy z nich pochodzi z innego państwa członkowskiego. Komisarze Ci wybierani są na pięcioletnią kadencją spośród osób, które posiadają odpowiednie kwalifikacje i są zaangażowanie w sprawy europejskie. Istotnym warunkiem (zgodnie z art. 17 ToUE, pkt 3) jest także ich niekwestionowania niezależność. Powołanie komisarzy wymaga zatwierdzenia przez Parlament Europejski.
Każdemu z komisarzy zostaje przydzielona odpowiedzialność za dany obszar polityki unijnej – przydzielenia dokonuje przewodniczący komisji.
Od listopada 2014 r. (zgodnie z ToUE) liczba komisarzy się zmieni – będzie odpowiadała 2/3 liczby państw członkowskich UE. Liczba ta może się zmienić w związku z jednogłośnie podjętą decyzji Rady Europejskiej.
Polskimi komisarzami byli: Danuta Hübner i Paweł Samecki, a obecnie komisarzem z Polski jest Janusz Lewandowski (komisarz ds. budżetu i programowania finansowego).
Komisja ponosi odpowiedzialność przed Parlamentem Europejskim.
Komisja Europejska – siedziba
Siedziba Komisji Europejskiej mieści się w Brukseli i Luksemburgu, a także – ze względu na specyfikę działania – posiada biura we wszystkich państwach członkowskich oraz delegatury w stolicach różnych państw świata.