Parlament Europejski - siedziba, najważniejsze informacje

Parlament wraz z Radą Unii Europejskiej jest unijną instytucją odpowiedzialną za stanowienie prawa, a także kwestie budżetowe. Sam Parlament UE pełni jednak także funkcje kontroli politycznej praz funkcję konsultacyjną (artykuł 14 ToUE).

Parlament Europejski jest instytucją unijną, która zapewnia legitymizację działalności UE przez obywateli poszczególnych krajów członkowskich. Posłowie do Parlamentu Europejskiego są bowiem wybierani przez obywateli w wyborach bezpośrednich (kadencja trwa pięć lat).

Powstanie Parlamentu Europejskiego sięga lat 50. XX wieku – początkowo (choć nieco w innej formie niż obecnie) działał on w ramach Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, a następnie – w ramach Wspólnot Europejskich.

Parlament Europejski – siedziba

Można wymienić trzy różne siedziby Parlamentu Europejskiego. Pierwsza z nich to właściwie siedziba administracyjna – mieści się ona w Luksemburgu. Posiedzenia plenarne Parlamentu odbywają się natomiast w Brukseli oraz Strasburgu. W Brukseli odbywają się także posiedzenia poszczególnych komisji parlamentarnych.

Polecamy również:

 • Parlament Europejski - skład, kadencja, przewodniczący

  Maksymalną liczbę posłów do Parlamentu Europejskiego Traktat o UE określa na 750 – minimalna liczba posłów z kraju członkowskiego to 6 osób, natomiast maksymalna to 96. Obecnie (tj. w 2013 r.) dane te nie są w pełni zgodne z rzeczywistością, co wynika z pewnego okresu przejściowego... Więcej »

 • Wybory do Parlamentu Europejskiego - zasady, ordynacja wyborcza, kiedy się odbywają

  Wybory do Parlamentu Europejskiego są niezwykłym momentem (trwają dwa dni), w którym obywatele wszystkich państw członkowskich (obecnie – 2013 r. – 28 krajów) będą wybierać swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Wybory te są bezpośrednie, a głosowanie wolne i tajne (art. 14... Więcej »

 • Parlament Europejski - kompetencje, zadania

  Podstawowymi zadaniami Parlamentu Europejskiego jest prawodawstwo Unii oraz uchwalenie budżetu. Podkreślić należy także nadzorcze funkcje PE nad innymi instytucjami UE (szczególnie dotyczy to Komisji) – podstawowym tematem kontroli jest ich funkcjonowanie w sposób demokratyczny. Więcej »

 • Frakcje polityczne w Parlamencie Europejskim

  Posłowie Europejscy zasiadają w Parlamencie Europejskim nie według klucza krajowego, ale partyjnego (a dokładniej frakcyjnego) – po wyborze na stanowisko eurodeputowanego w danym kraju (najczęściej kandydują oni z ramienia określonej partii) przyłączają się do jednej z tzw. frakcji. Więcej »

 • Polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego

  Obecnie (kadencja 2009-2004) w Parlamencie Europejskim jest 49 posłów z Polski. W wyborach z 2009 r. Platforma Obywatelska zdobyła 50% mandatów, Prawo i Sprawiedliwość - 30%, Sojusz Lewicy Demokratycznej wraz z Unią Pracy – 14%, a Polskie Stronnictwo Ludowe – 6%. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
zajefajne
• 2024-06-12 14:00:02
q
• 2024-06-10 20:15:55
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43