Frakcje polityczne w Parlamencie Europejskim

Posłowie Europejscy zasiadają w Parlamencie Europejskim nie według klucza krajowego, ale partyjnego (a dokładniej frakcyjnego) – po wyborze na stanowisko eurodeputowanego w danym kraju (najczęściej kandydują oni z ramienia określonej partii) przyłączają się do jednej z tzw. frakcji.

Funkcjonujące w Parlamencie Europejskim frakcje wynikają z ogólnego podziału partii działających w Europie i są to (istniejące w 2013 r.):

(Frakcje wymienione zgodnie z ilością członków)
1. Europejska Partia Ludowa (Chrześcijańscy Demokraci) (EPP) – poglądy: umiarkowanie konserwatywne, chadeckie i konserwatywno-liberalne.
2. Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów (S&D) – poglądy: socjalistycznych i socjaldemokratycznych.
3. Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) – poglądy: liberalne i demokratyczne.
4. Zieloni - Wolny Sojusz Europejski (Greens/EFA) – poglądy: ekologiczne, regionalistyczne
5. Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) – poglądy: konserwatywne,konserwatywno-liberalne, narodowo-konserwatywne, katolicko-narodowe, także eurosceptyczne.
6. Zjednoczona Lewica Europejska - Nordycka Zielona Lewica (GUE/NGL) – poglądy komunistyczne i socjalistyczne
7. Europa Wolności i Demokracji (EFD) – poglądy głównie konserwatywne, eurosceptyczne, także narodowokatolickie.

Warto zaznaczyć, że europoseł może nie zdecydować się na uczestnictwo we frakcji, ale pozostać niezależny.

Istnienie frakcji zostało sformalizowane już w latach 50. – od tamtego czasu uznaje się pewne limity tworzenia frakcji. W przeszłości frakcję mogła utworzyć grupa przynajmniej 9 posłów – ustalenia te ulegały jednak zmianom i obecnie (kadencja 2009-2014 r.) frakcję może założyć grupa przynajmniej 25 posłów z przynajmniej 7 państw członkowskich.

Polecamy również:

 • Parlament Europejski - skład, kadencja, przewodniczący

  Maksymalną liczbę posłów do Parlamentu Europejskiego Traktat o UE określa na 750 – minimalna liczba posłów z kraju członkowskiego to 6 osób, natomiast maksymalna to 96. Obecnie (tj. w 2013 r.) dane te nie są w pełni zgodne z rzeczywistością, co wynika z pewnego okresu przejściowego... Więcej »

 • Wybory do Parlamentu Europejskiego - zasady, ordynacja wyborcza, kiedy się odbywają

  Wybory do Parlamentu Europejskiego są niezwykłym momentem (trwają dwa dni), w którym obywatele wszystkich państw członkowskich (obecnie – 2013 r. – 28 krajów) będą wybierać swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Wybory te są bezpośrednie, a głosowanie wolne i tajne (art. 14... Więcej »

 • Parlament Europejski - kompetencje, zadania

  Podstawowymi zadaniami Parlamentu Europejskiego jest prawodawstwo Unii oraz uchwalenie budżetu. Podkreślić należy także nadzorcze funkcje PE nad innymi instytucjami UE (szczególnie dotyczy to Komisji) – podstawowym tematem kontroli jest ich funkcjonowanie w sposób demokratyczny. Więcej »

 • Polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego

  Obecnie (kadencja 2009-2004) w Parlamencie Europejskim jest 49 posłów z Polski. W wyborach z 2009 r. Platforma Obywatelska zdobyła 50% mandatów, Prawo i Sprawiedliwość - 30%, Sojusz Lewicy Demokratycznej wraz z Unią Pracy – 14%, a Polskie Stronnictwo Ludowe – 6%. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42