Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Parlament Europejski - skład, kadencja, przewodniczący

Parlament Europejski - skład

Maksymalną liczbę posłów do Parlamentu Europejskiego Traktat o UE określa na 750 – minimalna liczba posłów z kraju członkowskiego to 6 osób, natomiast maksymalna to 96. Obecnie (tj. w 2013 r.) dane te nie są w pełni zgodne z rzeczywistością, co wynika z pewnego okresu przejściowego – Traktat Lizboński rozpoczął swoje funkcjonowanie już po wyborach do Parlamentu. W kadencji 2009-2014 najwięcej posłów w PE mają Niemcy (99), a najmniej – Cypr, Estonia (po 6) i Malta (5). Warto wiedzieć, że liczba posłów zależy w sposób proporcjonalny od liczby ludności danego kraju.


Istotnym elementem wyróżniającym PE jest fakt, iż posłowie nie zasiadają w nim według przynależności krajowej, lecz według przynależności politycznej.

Parlament Europejski - kadencja

Posłowie do PE wybierani są w poszczególnych krajach członkowskich w wyborach bezpośrednich, powszechnych, w głosowaniu tajnym. Kadencja trwa pięć lat.

Parlament Europejski - przewodniczący

Jest to organ, którego głównym zadaniem jest przewodniczenie obradom Parlamentu (otwieranie i zamykanie, udzielanie głosu, troska o przestrzeganie Regulaminu), a także koordynowanie jego działalności. Przewodniczący PE ma również kompetencje reprezentacji PE na arenie międzynarodowej.

Aktualnym (2013 r.) przewodniczącym jest Martin Schulz. Warto wiedzieć, iż w latach 2009-2012 przewodniczącym Parlamentu Europejskiego był Jerzy Buzek.

Wybory przewodniczącego są tajne i odbywają się w ramach Parlamentu. Kandydaturę na przewodniczącego może zgłosić gruba przynajmniej 40 eurodeputowanych. Przewodniczący wybierany jest na 2,5 letnią kadencję.

Zobacz również

 • Wybory do Parlamentu Europejskiego - zasady, ordynacja wyborcza, kiedy się odbywają

  Wybory do Parlamentu Europejskiego są niezwykłym momentem (trwają dwa dni), w którym obywatele wszystkich państw członkowskich (obecnie – 2013 r. – 28 krajów) będą wybierać swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Wybory te są bezpośrednie, a głosowanie wolne i tajne (art. 14 ToUE). Warto wiedzieć, iż...

  Więcej
 • Parlament Europejski - kompetencje, zadania

  Podstawowymi zadaniami Parlamentu Europejskiego jest prawodawstwo Unii oraz uchwalenie budżetu. Podkreślić należy także nadzorcze funkcje PE nad innymi instytucjami UE (szczególnie dotyczy to Komisji) – podstawowym tematem kontroli jest ich funkcjonowanie w sposób demokratyczny.

  Więcej
 • Frakcje polityczne w Parlamencie Europejskim

  Posłowie Europejscy zasiadają w Parlamencie Europejskim nie według klucza krajowego, ale partyjnego (a dokładniej frakcyjnego) – po wyborze na stanowisko eurodeputowanego w danym kraju (najczęściej kandydują oni z ramienia określonej partii) przyłączają się do jednej z tzw. frakcji.

  Więcej
 • Polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego

  Obecnie (kadencja 2009-2004) w Parlamencie Europejskim jest 49 posłów z Polski. W wyborach z 2009 r. Platforma Obywatelska zdobyła 50% mandatów, Prawo i Sprawiedliwość - 30%, Sojusz Lewicy Demokratycznej wraz z Unią Pracy – 14%, a Polskie Stronnictwo Ludowe – 6%.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28