Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Partie polityczne - geneza i rozwój (koteria, klub polityczny, partia masowa, partia wyborcza)

Ostatnio komentowane
widzę, że Wasz portal powinien być zakazany, bo redagowany jest przez skrajnych lewakó...
stes • 2019-11-16 15:37:40
Wszystko super tylko brakuje mi tutaj podmiotu towarzyszącego :/
Rose-chan • 2019-11-16 09:01:43
pani od pszyrki nie każe mi jeszcze liczyć macierzy ani całki potrójnej heh, rosołek ...
zosia123 • 2019-11-15 21:32:49
lolxd
lala • 2019-11-15 15:29:35
xD
grushacz • 2019-11-14 18:25:57
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Naukowcy toczą spory jak doszło do powstania partii politycznych. Największą popularnością cieszy się pogląd Maxa Webera jakoby partie narodziły się na drodze ewolucji i przekształceń. Partie polityczne wyodrębniły się z wcześniejszych form organizacji różnego rodzaju stronnictw, wspólnot politycznych. Przeszły swoisty proces rozwoju – zaczynając od koterii arystokratycznych aż po partię polityczną w dzisiejszym tego słowa znaczeniu.

Koteria jest najprostszą formą zorganizowania ludzi o podobnych poglądach politycznych. Ta forma ugrupowania cieszyła się popularnością w XVII i XVIII wieku. Na czele koterii stali przedstawiciele możnych rodów, którzy grupowali wokół siebie klientelę polityczną. Najważniejszym zadaniem koterii było przechwycenie władzy, nie zaś realizacja programu politycznego, zazwyczaj mającego bardzo ogólny charakter. Na terytorium Polski jedną z najsłynniejszych koterii była tzw. Familia pod przewodnictwem rodu Czartoryskich.

Trochę później, bo w II połowie XVIII wieku zaczęły funkcjonować z kolei kluby polityczne – działały z powodzeniem także w XIX wieku. W odróżnieniu od koterii klub posiadał już jasno określony program polityczny i swoich przywódców, lecz za

Polecamy również:

Komentarze (0)
5 + 2 =