Pojęcie euroentuzjastów jest opozycyjne wobec tzw. pojęcia eurosceptyków, ponieważ opisuje osoby bardzo pozytywnie nastawione do integracji europejskiej i propagujące konieczność jak najpełniejszej integracji krajów europejskich.
Euroentuzjaści - argumenty
Zdaniem euroentuzjastów integracja w ramach Unii Europejskiej ma same zalety polegające na rozwoju gospodarczym krajów członkowskich, uporządkowaniu polityk poszczególnych państw, zapewnieniu bezpieczeństwa międzynarodowego i wzroście znaczenia zjednoczonej Europy na arenie międzynarodowej. Zintegrowana Europa tym samym miałaby być konkurencyjną, energiczną i zaangażowaną gospodarką, która mogłaby rywalizować z innymi przodującymi gospodarkami świata – USA, ale ostatnio przede wszystkim państwami azjatyckimi.
Euroentuzjaści przywiązują także bardzo duże znaczenie do wzrostu jakości życia mieszkańców krajów członkowskich.
Euroentuzjaści niestety często nie zauważają pewnych zagrożeń integracji lub są przekonani o nieomylności decyzji podejmowanych w unijnych instytucjach, co może mieć bardzo wiele negatywnych konsekwencji dla poszczególnych krajów. Z drugiej jednak strony to wiara w powodzenia przedsięwzięcia zjednoczeniowego powoduje, iż Unia Europejska powstała i rozwija się, stanowiąc przestrzeń niezaprzeczalnego pokoju i dobrobytu na mapie świata.
Trudno ocenić, która postawa – euroentuzjazmu czy eurosceptycyzmu jest bardziej właściwa. Raczej wydaje się, iż konieczne staje się znalezienie złotego środka – świadomości zalet i wad integracji europejskiej, a także plusów i minusów sytuacji, w której do takiej integracji nie dojdzie.