Modlitwa Regina Coeli (Królowo Niebios) jest jedną z antyfon maryjnych. Antyfoną (gr. „naprzemienna odpowiedź” lub „refren”) nazywa się werset, często zaczerpnięty z Psalmów bądź innych ksiąg Pisma Świętego, śpiewany przez chór na przemian z wiernymi lub z innym chórem.
Regina Coeli odmawiana jest, zawsze na stojąco, w czasie okresu wielkanocnego w zastępstwie modlitwy „Pozdrowienie Anielskie”. Decyzję o takiej zamianie podjął w 1742 r. Benedykt XIV.
Ślady znajomości Regina Coeli można znaleźć już w XII wieku, jednak jej autor pozostaje nieznany. Legenda przypisuje autorstwo modlitwy papieżowi Grzegorzowi Wielkiemu (VI-VII w.). Miał on w pewien poranek wielkanocny, podczas uczestnictwa w procesji w Rzymie, usłyszeć pierwsze trzy linijki Królowo Niebios śpiewane przez aniołów. Następnie sam dodał czwarty wers i w ten sposób powstała cala antyfona.
Niektórzy uznawali za autora papieża Grzegorza V, ale nie ma na to żadnych dowodów. Faktem jest natomiast, że Regina Coeli została spopularyzowana dzięki działalności zakonu franciszkanów.
Regina Coeli – treść
Królowo nieba, wesel się, alleluja,
Bo Ten, któregoś nosiła, alleluja,
Zmartwychwstał jak powiedział, alleluja,
Módl się za nami do Boga, alleluja.
V. Raduj się i wesel, Panno Maryjo, alleluja
R. Bo zmartwychwstał Pan prawdziwie, alleluja.
Módlmy się.
Boże, któryś przez zmartwychwstanie Syna swojego, Pana naszego Jezusa Chrystusa świat uweselić raczył, daj nam, prosimy, abyśmy przez Jego Rodzicielkę Pannę Maryję dostąpili radości życia wiecznego. Przez tegoż Chrystusa Pana naszego.
R. Amen.