Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Okres Narodzenia Pańskiego - strona 2

stycznia: Uroczystość Objawienia Pańskiego (Święto Trzech Króli);

- Święto Chrztu Pańskiego (I niedziela po 6 stycznia).

W okresie Bożego Narodzenia obowiązuje biały kolor szat liturgicznych, gdyż wyraża on światło, czystość, radość i świąteczny nastrój. 

Co to jest kolęda?

 Wyraz kolęda pochodzi od łacińskiego terminu kalendae, który oznaczał w starożytnym Rzymie „pierwszy dzień miesiąca”.

 W polskiej tradycji kolęda to:

1) pieśń bożonarodzeniowa – pieśń religijna o tematyce związanej z narodzinami Chrystusa, wywodząca się z noworocznych pieśni winszujących. Za pierwszą zachowaną kolędę w języku polskim uznaje się Zdrów bądź królu anielski z 1424 roku. Obecnie jest ich około 500, co stanowi swoisty rekord na tle innych krajów katolickich. W liturgii Kościoła katolickiego kolędy śpiewane są od Wigilii Bożego Narodzenia (24 grudnia) do dnia Uroczystości Objawienia Pańskiego (6 stycznia). W Polsce, ze względu na popularność tej formy pieśni, zdecydowano się przedłużyć okres wykonywania kolęd do Uroczystości Ofiarowania Pańskiego (2 luty). Jedną z odmian kolędy jest tzw. pastorałka, czyli pieśń  o charakterystycznej, skocznej melodii, której tematyka koncentruje się na pasterzach

Zobacz również

 • Boże Narodzenie - historia, tradycje, ewangelia

  Uroczystość Narodzenia Pańskiego obchodzona jest w Kościołach chrześcijańskich (z wyjątkiem Kościoła ormiańskiego) 25 grudnia. Nie należy jednak traktować tego dnia jako historycznej daty przyjścia na świat Chrystusa; jest to data umowna. Ani rok, ani dzień narodzenia Jezusa nie są bowiem dokładnie znane. 

  Więcej
 • Święto Trzech Króli - co to jest, co oznacza, historia

  Uroczystość Objawienia Pańskiego (inaczej: Święto Epifanii), obchodzona 6 stycznia, jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. Na Wschodzie była znana już w III w., natomiast 100 lat później pojawiła się w Kościele zachodnim. Jej liturgia nierozerwalnie jest związana z Bożym Narodzeniem.

  Więcej
 • Chrzest Pański

  Chrzest Pański to święto obchodzone w Kościele Katolickim w niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego (Trzech Króli). Jest to zatem święto ruchome. Zamyka ono Okres Bożego Narodzenia w kalendarzu liturgicznym. 

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11