Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Natura człowieka - strona 2

w samym sobie. (Sobór Watykański II, konst. Gaudium et spes, 37)

Łaska chrztu zmazuje grzech pierworodny i czyni ludzi „uczestnikami Boskiej natury” (2 P 1, 4), jednak nie zmazuje owej pożądliwości, czyli samej skłonności do grzechu.

Konsekwencją grzechu pierwszych rodziców jest również śmierć. Przy czym Kościół głosi, że człowiek już od stworzenia posiadał śmiertelną naturę,  ale z woli Boga miał nie umierać.

W naturze ludzkiej można wyróżnić dwa aspekty: duszę i ciało. Są one ze sobą mocno połączone i nie można mówić o dwóch naturach, ale tylko o zjednoczeniu ducha i materii w człowieku. Człowiek, jako jedyne stworzenie, jest równocześnie istotą cielesną i istotą duchową, co podkreślone jest już w samym opisie powołania człowieka do istnienia:

Wtedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą. (Rdz 2,7)

Kościół zaznacza, że człowiekowi nie wolno gardzić ciałem, gdyż zostało ono stworzone przez Boga zgodnie z Jego zamysłem i ma być wskrzeszone w dniu ostatecznym. Winno się je zatem traktować z szacunkiem.

Człowiek ze swojej natury jest także istotą religijną. Nieustannie towarzyszy mu pragnienie Boga, a Bóg nie przestaje przyciągać go do siebie. Człowiek tylko wtedy żyje życiem w pełni ludzkim, gdy żyje w komunii z Bogiem. Tylko w Nim może odnaleźć szczęście:

Gdy przylgnę do Ciebie całym sobą, skończy się wszelki ból i wszelki trud. Moje życie będzie życiem prawdziwym, całe napełnione Tobą. (św. Augustyn)

Kościół podkreśla również, że człowiek ze swojej natury potrzebuje życia społecznego, szczególnie życia w rodzinie oraz w państwie.

 

Zobacz również

  • Grzech pierworodny

    Przez pierwszy grzech, czyli poddanie się kuszeniu szatana i zjedzenie owocu z drzewa poznania dobra i zła, Adam i Ewa utracili pierwotną świętość i sprawiedliwość, którą otrzymali od Boga jako przedstawiciele rodzaju ludzkiego. Ich natura została zraniona ; zostali pozbawieni łaski Bożej.

    Więcej
  • Ciało i dusza

    Człowiek, jako jedyne stworzenie, jest równocześnie istotą cielesną i istotą duchową, co podkreślone jest już w samym opisie powołania człowieka do istnienia: Wtedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą. (Rdz 2,7)

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
xD
Wojciech Stożek • 2020-04-04 14:05:03
KKKK
MISTRZ • 2020-04-03 14:45:57
d
d • 2020-04-03 13:15:01
n
bn • 2020-04-03 12:55:19
super
xxgosiaxx123456 • 2020-04-03 11:05:11