Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Moralność czynów ludzkich i uczuć - strona 2

konieczną podstawę wszelkich zasad moralnych oraz prawa cywilnego, przy czym jego stosowanie jest bardzo zróżnicowane – zależy od miejsca, czasu i okoliczności.

W chrześcijańskich rozważaniach na temat prawa moralnego można się spotkać z takimi kategoriami, jak: Stare Prawo i Nowe Prawo.

Stare Prawo to prawo przekazane Mojżeszowi i, za jego pośrednictwem, całemu Izraelowi. Stanowiło pierwszy etap prawa objawionego przez Boga i równocześnie było przygotowaniem do przyjęcia Jezusa Chrystusa i Ewangelii. Jego przepisy streszczają się w 10 przekazaniach. Według tradycji chrześcijańskiej Stare Prawo było jeszcze prawem niedoskonałym, gdyż pokazywało co należy czynić, ale samo z siebie nie dawało łaski Ducha Świętego, aby wypełniać przykazania.

Z kolei Nowe Prawo (czyli Prawo Ewangeliczne) jest prawem miłości, prawem łaski, prawem wolności (gdyż wyzwala od obrzędowych i prawnych przepisów Starego Prawa). Jest dziełem Chrystusa i zostało wyrażone w sposób szczególny w Kazaniu na Górze. Korzysta z sakramentów, aby udzielać ludziom łaski Ducha Świętego. Jest wypełnieniem i  udoskonaleniem Starego Prawa; doskonałą formą prawa Bożego. Istotą owej doskonałości jest przykazanie miłości Boga

Zobacz również

 • Co to jest sumienie?

  Sumienie moralne jest sądem rozumu, przez który człowiek rozpoznaje jakość moralną konkretnego czynu, którego dokonał, właśnie dokonuje bądź zamierza dokonać. Ten sąd rozumu daje nam pewność czy nasze postępowanie jest złe czy dobre. Pozwala także wziąć odpowiedzialność za czyny.

  Więcej
 • Rodzaje sumienia

  Sumienie przeduczynkowe, pouczynkowe, towarzyszące, prawdziwe, szerokie, skrupulanckie, faryzejskie, pewne, wątpliwe.

  Więcej
 • Co to jest grzech?

  Grzechem w religii chrześcijańskiej nazywa się wykroczenie przeciw rozumowi, prawdzie i prawemu sumieniu. Grzech jest obrazą Boga, gdyż wskazuje na brak prawdziwej miłości względem Niego i bliźniego. Jest zatem skazą na naturze człowieka i ma destrukcyjny wpływ na relacje międzyludzkie.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28