Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Liturgia słowa i homilia - strona 3

Ostatnio komentowane
uuu
ry • 2020-02-25 15:41:46
"Jednostką w układzie SI jest km/m3" - dosłowny cytat... Może warto czytać, co się n...
Andrzej • 2020-02-25 09:13:29
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
hmmm....
darioo • 2020-02-24 17:02:21
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

wszyscy stoją. Jeśli Msza Święta ma uroczystą formę sprawowanie, to Ewangelię odczytuje się z księgi liturgicznej zwanej Ewangeliarzem. W pozostałych przypadkach kapłani korzystają z Lekcjonarza. Po Ewangelii diakon lub kapłan wypowiada formułę: Oto słowo Pańskie. Wszyscy zgromadzeni odpowiadają: Chwała Tobie, Chryste.

Podczas czytania Ewangelii używa się akolitek (świec) jako symbolu obecności Pana oraz kadzidła.

Homilia / Kazanie

Homilia jest mową, która bezpośrednio nawiązuje do czytań odczytanych w czasie liturgii; w homilii kapłan objaśnia Słowo. Z kolei kazanie jest mową okolicznościową, która dotyczy jakiejś konkretnej sprawy bądź wydarzenia, np. kazaniem będzie mowa podczas Mszy Świętej w rocznicę zdobycia niepodległości. Zarówno homilia, jak i kazanie, mogą być wygłaszane wyłącznie przez diakona lub kapłana.

Homilię kapłan obowiązkowo musi wygłosić we wszystkie niedziele i święta nakazane; w inne dni jest zalecana. Rzadko jednak występuje w liturgii w dni powszednie. W specjalnych okolicznościach zamiast kazania/homilii odczytywany jest tzw. list pasterski czyli list kierowany bądź od biskupa ordynariusza bądź od całej kongregacji biskupów i arcybiskupów poruszający

Polecamy również:

  • Obrzędy wstępne Mszy Świętej

    Celem obrzędów wstępnych jest wprowadzenie zgromadzonych wiernych w całą liturgię, czyli przygotowanie do liturgii słowa i liturgii eucharystycznej. Wyróżnia się wśród nich: pieśn na wejście, wejście, pozdrowienie ołtarza, znak krzyża, pozdrowienie ludu, wprowadzenie do liturgii dnia, akt... Więcej »

  • Liturgia eucharystyczna

    Chrystus w czasie Ostatniej Wieczerzy polecił swoim uczniom, aby powtarzali Jego gesty i słowa, aż do dnia powtórnego przyjścia: Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie (1 Kor 11,26). Więcej »

  • Obrzędy zakończenia

    Na obrzędy zakończenia Mszy Świętej składają się: ogłoszenia duszpasterskie, pozdrowienie kapłańskie, błogosławieństwo, rozesłanie i zejście. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 3 =