Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Legat papieski, nuncjusz apostolski - definicja, zadania, charakterystyka

Ostatnio komentowane
Naprawdę swietne wytłumaczenie o co chodzi z energia kinetyczna wzgledem ukladu odniesie...
Tom02 • 2018-08-18 20:49:41
@ Zaraza, dziękuję za czujność i zwrócenie uwagi. Już jest poprawna data urodzin.
ADMIN • 2018-08-20 13:14:31
"Jezu Chry..."! Dawno już nie czytałem tak czerwonego, komuszego, wypaczonego opracowani...
Otwórz oczy • 2018-08-15 18:21:31
Według mnie bardzo przydatne dzięki temu tekstowi mniej więcej zrozumiałam jak dział...
Emilia • 2018-07-26 20:05:25
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Legat papieski to przedstawiciel Stolicy Apostolskiej (duchowny; najczęściej kardynał) delegowany przez papieża w celu spełnienia wyznaczonej mu funkcji w kraju, do którego został skierowany.

Legat może być posłany zarówno do Kościoła partykularnego w danym kraju bądź regionie (w ramach duszpasterskiej misji Kościoła), jak i do konkretnego państwa oraz rządu (w ramach działalności dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej).

Do zadań legata papieskiego należy:

1) stała reprezentacja papieża w Kościołach partykularnych(lokalnych) lub także wobec państw i rządów, do których go posłano;

2) zacieśnianie i umacnianie więzów łączących Stolicę Apostolską z Kościołami lokalnymi oraz między Stolicą Apostolską i rządem danego kraju; legat może też negocjować zawarcie konkordatu bądź innych układów na linii Kościół-Państwo;

3) przekazywanie do Stolicy Apostolskiej informacji na temat warunków, w których znajdują się wizytowane przez niego Kościoły partykularne;

4) wspieranie biskupów danego Kościoła w sprawowaniu ich funkcji duszpasterskich oraz proponowanie Stolicy Apostolskiej nazwisk kandydatów, a także pomoc Konferencji Episkopatu kraju, w którym przebywa;

5) uczestnictwo w działalności Kościoła na rzecz pokoju społecznego i współpracy międzynarodowej oraz kontaktach ekumenicznych;

6) wypełnianie innych poleceń, przekazanych mu przez Stolicę Apostolską.

Nuncjusz apostolski

Nuncjusz apostolski to legat papieski, który jest pełnoprawnym i stałym przedstawicielem Stolicy Apostolskiej przy rządzie i Kościele w kraju swego urzędowania. Jest on również dziekanem korpusu dyplomatycznego w tym kraju.

Polecamy również:

 • Papież, konklawe - definicja, historia. Przebieg konklawe

  Papież (gr. pappas – ojczulek; wł. papa) to tytuł biskupa Rzymu, który jest głową całego Kościoła rzymskokatolickiego. Jego zadaniem jest nie tylko sprawowanie najwyższej władzy w Kościele, ale również zarządzanie Państwem Watykańskim i reprezentowanie go na arenie... Więcej »

 • Kardynałowie, Kolegium Kardynalskie - definicja, zadania, charakterystyka

  Kardynał (łac. cardinalis – główny, zasadniczy) to tytuł w Kościele katolickim, który nadawany jest osobom pełniącym funkcję bliskich doradców papieskich w kierowaniu całym Kościołem. Więcej »

 • Kuria Rzymska - definicja, organizacja, funkcje

  Kuria rzymska to instytucja Stolicy Apostolskiej, której zadaniem jest wspomaganie papieża w wypełnianiu Jego pasterskiej posługi. Składa się z licznych dykasterii (czyli urzędów administracyjnych). Pracownicy Kurii Rzymskiej sprawują władzę w imieniu Ojca Świętego oraz w oparciu o jego autorytet. Więcej »

 • Co to jest konkordat?

  Konkordat (łac. concordatus – „uzgodniony”) to międzynarodowa umowa prawna zawierana między Stolicą Apostolską (dokładniej papieżem jako zwierzchnikiem Kościoła katolickiego) a danym państwem, która normuje stosunki między władzą świecką i kościelną w tym państwie oraz ustala... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 4 =