Kardynałowie, Kolegium Kardynalskie - definicja, zadania, charakterystyka

Kardynał (łac. cardinalis – główny, zasadniczy) to tytuł w Kościele katolickim, który nadawany jest osobom pełniącym funkcję bliskich doradców papieskich w kierowaniu całym Kościołem.

Kardynałowie zbierają się na zwykłe i nadzwyczajne spotkania zwane „konsystorzami”  z polecenia Biskupa Rzymskiego i pod jego przewodnictwem. Ponadto do ich obowiązków należy wybór Ojca Świętego na konklawe. Zazwyczaj stoją również na czele ważnych diecezji lub kierują jednym z watykańskich urzędów. Bywają wybierani legatami papieskimi.

Kardynałów nominuje papież, wybierając ich spośród mężczyzn, którzy mają przynajmniej święcenia prezbiteriatu. Ci, którzy nie są jeszcze biskupami, powinni przyjąć sakrę biskupią. W swoim wyborze Ojciec Święty bierze pod uwagę obyczaje kandydata, pobożność, wiedzę i roztropność w załatwianiu spraw. Do wszystkich kardynałów zwraca się tytułem “Eminencjo”.

Kardynałowie razem tworzą Kolegium Kardynalskie, któremu przewodniczy Dziekan.

Polecamy również:

  • Papież, konklawe - definicja, historia. Przebieg konklawe

    Papież (gr. pappas – ojczulek; wł. papa) to tytuł biskupa Rzymu, który jest głową całego Kościoła rzymskokatolickiego. Jego zadaniem jest nie tylko sprawowanie najwyższej władzy w Kościele, ale również zarządzanie Państwem Watykańskim i reprezentowanie go na arenie... Więcej »

  • Kuria Rzymska - definicja, organizacja, funkcje

    Kuria rzymska to instytucja Stolicy Apostolskiej, której zadaniem jest wspomaganie papieża w wypełnianiu Jego pasterskiej posługi. Składa się z licznych dykasterii (czyli urzędów administracyjnych). Pracownicy Kurii Rzymskiej sprawują władzę w imieniu Ojca Świętego oraz w oparciu o jego autorytet. Więcej »

  • Legat papieski, nuncjusz apostolski - definicja, zadania, charakterystyka

    Legat papieski to przedstawiciel Stolicy Apostolskiej (duchowny; najczęściej kardynał) delegowany przez papieża w celu spełnienia wyznaczonej mu funkcji w kraju, do którego został skierowany. Więcej »

  • Co to jest konkordat?

    Konkordat (łac. concordatus – „uzgodniony”) to międzynarodowa umowa prawna zawierana między Stolicą Apostolską (dokładniej papieżem jako zwierzchnikiem Kościoła katolickiego) a danym państwem, która normuje stosunki między władzą świecką i kościelną w tym państwie oraz ustala... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
.
• 2024-09-05 17:12:32
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33