Kuria rzymska to instytucja Stolicy Apostolskiej, której zadaniem jest wspomaganie papieża w wypełnianiu Jego pasterskiej posługi. Składa się z licznych dykasterii (czyli urzędów administracyjnych). Pracownicy Kurii Rzymskiej sprawują władzę w imieniu Ojca Świętego oraz w oparciu o jego autorytet.
Kuria działa przez następujące organy:
1) Sekretariat Stanu (inaczej: Papieski Sekretariat) – jest umieszczony na czele wszystkich organów Kurii Rzymskiej przez konstytucję apostolską Regimini Ecclesiae universa papieża Pawła VI. Zajmuje się sprawami publicznymi Kościoła i bezpośrednio wspomaga Ojca Świętego w wypełnianiu jego misji. Biorąc pod uwagę zakres działalności Sekretariat Stanu przypomina prywatny gabinet głowy państwa.
2) Kongregacje papieskie – są stałymi komisjami kardynalskimi; spełniają niejako rolę ministerstw. Ich zadaniem jest zajmowanie się sprawami kościelnymi. Kongregacją kieruje kardynał prefekt, któremu pomaga sekretarz i podsekretarz.
Wyróżnia się: Kongregację Nauki i Wiary, Kongregację dla Kościołów Wschodnich, Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Kongregację Spraw Kanonizacyjnych, Kongregację ds. Biskupów, Kongregację ds. Duchowieństwa, Kongregację