Krzyż i świeca - strona 3

Was błogosławi Bóg wszechmogący: Ojciec i Syn i Duch Święty. Wówczas także kapłan wykonuje znak krzyża nad ludem.

Ponadto należy przeżegnać się przy wejściu i wyjściu z kościoła.

Z kolei mały znak krzyża pojawia się w czasie Mszy św. tylko raz i jest wykonywany przed Ewangelią. Polega na nakreśleniu wielkim palcem (kciukiem) prawej ręki znaku krzyża na czole, ustach i piersiach (sercu).

Świeca

Każda zapalona świeca jest znakiem obecności Chrystusa, który sam powiedział o sobie, że jest światłością świata (J 8,12). Z tegoż też względu należy ją traktować jako symbol radości, nadziei, modlitwy i ofiary.  Równocześnie kojarzy się z czujnością i gotowością na przyjście ponowne Jezusa, zgodnie z Jego słowami: Niech będą przepasane biodra wasze i zapalone pochodnie (Łk 12,35).

Wśród świec używanych w liturgii Kościoła wyróżnia się:

- świecę paschalną (paschał) – to duża woskowa świeca, symbolizująca Chrystusa zmartwychwstałego, Zwycięzcę ciemności i śmierci. Paschał jest święcony w czasie Liturgii Światła podczas Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę. Wówczas kapłan specjalnym rylcem rzeźbi w nim krzyż, kreśli pierwszą i ostatnią literę greckiego alfabetu: A (alfa) i O (omega), które

Polecamy również:

  • Naczynia liturgiczne

    Kielichy mszalne, patena, monstrancja, kustodia, puszka, ampułki, lawaterz, waskulum Więcej »

  • Księgi liturgiczne

    Księgi liturgiczne to księgi według których odprawia się liturgie oraz nabożeństwa w Kościele. Zawierają one teksty i przepisy dotyczące obrzędów Kościoła Katolickiego. Wszystkie zostały zatwierdzone przez Stolicę Apostolską i obowiązują na całym świecie. Więcej »

  • Tabernakulum - znaczenie

    Tabernakulum (łac. tabernakulum: namiot, przybytek) to ozdobna skrzynka bądź szafka, zamykana na klucz, w której przechowywane są konsekrowane hostie.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
fajne
• 2022-05-21 18:27:45
Lol
• 2022-05-21 10:11:52
Sgshbs svsh shs. Snga s sjsvw. Ajags. Anahsc a smgsvs anshab anhs a naha auacqb w anwvvab ...
• 2022-05-20 14:58:05
Słabe dostałem 1
• 2022-05-19 09:29:27
Bardzo słaba lektura :/
• 2022-05-19 06:45:01