Statystyka jest obecnie jedną z najpowszechniej wykorzystywanych przez nie-matematyków dziedzin matematyki. Jej zastosowania są tak rozległe, że wielu matematyków zaczyna się zastanawiać, czy statystyka dalej jest działem matematyki.
Przykładowe obszary zastosowań statystyki to zarządzanie jakością, pomiar błędów w badaniach doświadczalnych, modelowanie procesów finansowych, analiza danych medycznych, tworzenie rankingów (począwszy od rankingów uczelni i szkół wyższych, przez zestawienia parametryczne sprzętów elektronicznych a na rankingach popularności aktorów Hollywood skończywszy), badania rozwoju terytorialnego, analizy demograficzne, a nawet tzw. text-mining, czyli analiza statystyczna tekstów.
Przykładami technik statystycznych wykorzystywanych w wymienionych wyżej dziedzinach są porządkowanie liniowe (pomocne przy tworzeniu wszelkiego rodzaju zestawień, np. rankingów), analiza skupień (zwana inaczej klasyfikacją - polega na dzieleniu badanej zbiorowości na klasy obiektów podobnych), analiza czynnikowa (wyodrębnianie ukrytych w zbiorze zmiennych czynników, by na ich podstawie wyciągać wnioski na temat badanych obiektów), analiza korespondencji (szukanie ukrytych powiązań), drzewa klasyfikacyjne (jedna z odmian analizy skupień), algorytmy genetyczne i sieci neuronowe (symulujące zachowanie danego zjawiska), modele regresji (opisujące zależność jednej zmiennej od innych), metody Monte Carlo (służące do tworzenia symulacji i wyciągania na ich podstawie wniosków).