Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Porównywanie ułamków

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Świetne, że można nauczyć się pisać dobry felieton. Przydaje się ta wiedza także p...
Szymon Owedyk • 2019-08-01 04:28:01
Super wskazówki, jak pisać reportaż. Swoje rady o tym, jak reportaż i felieton piszę,...
Szymon Owedyk • 2019-07-31 20:10:19
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Porównywanie ułamków to proces, w wyniku którego chcielibyśmy powiedzieć: ten ułamek jest większy od tamtego bądź ten ułamek jest mniejszy od tamtego lub też te ułamki są równe. W jaki sposób możemy się upewnić co do tego, które z tych zdań jest prawdziwe?

Są różne metody porównywania ułamków. Najlepiej prześledzić je analizując poniższe przykłady. W szczególności istotną rolę w tego typu zadaniach odgrywa sprowadzanie ułamków do wspólnego mianownika ale nie zawsze jest to konieczne. Czasem wystarczy odpowiednio posłużyć się wyobraźnią (np. dorabiając do porównywanych ułamków jakąś sytuację życiową, mama dzieliła cukierki pomiędzy dzieci, itd.). Możemy także porównywane ułamki zamienić na ułamki dziesiętne.

 

Przykład:

Która z liczb jest większa:  \frac{1}{2} czy  \frac{1}{3} ?

Odwołajmy się do wyobraźni: dzielimy dwa identyczne torty odpowiednio na dwie części pierwszy oraz trzy części drugi. Następnie bierzemy po jednej części z każdego tortu. Oczywiście kawałki pierwszego tortu będą większe od kawałków drugiego tortu. Stąd  \frac{1}{2} > \frac{1}{3} .

Przykład:

Porównując ułamki o wspólnym mianowniku wystarczy spojrzeć na ich liczniki. Ten z nich, który ma większy licznik, ma też większą wartość.

 \frac{7}{18} > \frac{3}{18} .

Przykład:

Porównując ułamki

Polecamy również:

  • Potęgowanie ułamków

    Podnosząc ułamki zwykłe do potęgi możemy skorzystać bezpośrednio z definicji lub posłużyć się jedną z własności potęg. Można także zamienić ułamek zwykły na dziesiętny. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');