ma postać co można także zapisać skrótowo
- jest to tak zwany ułamek o nieskończonym rozwinięciu okresowym.
Uwaga:
Metoda pierwsza zadziała tylko wtedy, kiedy mianownik jest dzielnikiem dziesiątki, setki, tysiąca, itd. Metoda druga zadziała zawsze, zwracając ułamek o rozwinięciu dziesiętnym skończonym jeśli dzielnik moglibyśmy rozszerzyć do dziesiątki, setki, tysiąca, ... oraz zwracając ułamek o rozwinięciu nieskończonym (ale okresowym) - w przeciwnym wypadku. Ułamka o rozwinięciu nieskończonym nieokresowym nie otrzymamy tym sposobem nigdy - z tego względu, że takie ułamki to liczby niewymierne, a zatem procedura nie mogłaby się zacząć od czegoś postaci .
Uwaga:
W praktyce aby zamienić ułamek zwykły na dziesiętny najczęściej sięgamy po prostu po kalkulator i na nim wykonujemy odpowiednie dzielenie. Ułamek moglibyśmy zamienić na ułamek dziesiętny zarówno wykonując dzielenie pisemne jak i rozszerzając mianownik do tysiąca (mnożąc 8 przez 125) - ale dzieląc na kalkulatorze 5 przez 8 w chwilę dostajemy wynik
- jeśli tylko możemy akurat użyć kalkulatora. W szkole średniej jest to dozwolone, w większości klas szkoły podstawowej - nie, tak więc niezależnie od dostępu do maszyn liczących, powinno się znać podstawowe sposoby zamiany ułamków zwykłych na dziesiętne.